نکات امنیتی درباره مرورگر Firefox

اگر اهل وب‌گردی هستید و از مرورگر محبوب فایرفاکس استفاده می‌کنید، به نکات مهم امنیتی که در این مقاله می‌آید توجه کنید.

نکته اول این‌که هر مرورگری از جمله فایرفاکس یک سری اطلاعات را به صورت پیش‌فرض از کاربران جمع‌آوری می‌کند. برای این‌که ببینید چه اطلاعاتی از شما جمع‌آوری می‌شود، از منو به قسمت preferences یا option بروید و وارد بخش Privacy & Security شوید.

اگر می‌خواهید مراجعه شما به وب‌سایت‌های مختلف ردیابی نشود، می‌بایست در این مرحله گزینه Do Not Track را روی Always تنظیم کنید. 

برای حذف کوکی‌ها و اطلاعات سایت‌ها، با انتخاب گزینه Delete cookies and site data when Firefox is closed، تنظیم کنید که بعد از بستن مرورگر، تمام اطلاعات مثل کوکی‌ها و کش مرورگر به طور خودکار حذف شوند. 

اگر می‌خواهید پسورد حساب‌هایتان به طور خودکار در مرورگر ذخیره نشود و همیشه هنگامی که برای اولین بار یک پسورد را وارد می‌کنید از شما برای ذخیره‌ آن اجازه گرفته شود، گزینه Ask to save logins and passwords for websites را فعال کنید.

همچنین در صورتی که تمایل ندارید تاریخچه وب‌گردی‌ شما ذخیره شود، در قسمت History، گزینه Never remember history را انتخاب کنید. 

در قسمت Permissions هم می‌توانید مشخص کنید مرورگر به کدام یک از قسمت‌ها و قابلیت‌های سیستم مثل میکروفون، دوربین و موقعیت جغرافیایی دسترسی داشته باشد. در حقیقت بهتر است دسترسی‌های مرورگر را مدیریت کنید. 

در بخش Firefox Data Collection and Use نیز می‌توانید به فایرفاکس اجازه دهید که وقتی مشکل فنی دارید، اطلاعات مرورگرتان را به این شرکت ارسال کند. 

اما در بخش Security، با اعمال تنظیماتی که در تصویر زیر می‌بینید، به فایرفاکس اجازه می‌دهید که اگر به وب‌سایت آلوده‌ای مراجعه کردید، آن را بلاک کند و بازش نکند. همچنین مانع دانلود از منابع آلوده یا دانلود فایل‌هایی که ممکن است آلوده باشد شوید.

البته هنگام پیش‌آمدن دانلودهای ناخواسته به شما هشدار دهد. 

این‌ها موارد امنیتی بسیار مهم در Firefox بودند که حتما می‌بایست اعمال کنید و نباید از آن‌ها غافل شوید.

جدای از این نکات در ادامه به دو مورد هم اشاره می‌کنیم که امنیتی نیستد اما بهتر است، انجام شود.

برای تنظیم موتور جستجو پیش‌فرض، در تنظیمات به بخش Search بروید و در قسمت Default Search Engine، موتور جستجوی مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید.

 

دیگر این‌که حتما همیشه Firefox را به‌روز کنید و مطمئن باشید که از آخرین نسخه آن استفاده می‌کنید. این موضوع از نظر امنیتی بسیار مهم است. برای این کار در تولبار روی Firefox بزنید، about Firefox را انتخاب کرده و مرورگر را به‌روز کنید.