در دام «کلاهبرداری اینترنتی» نیفتید

تواناتک: با توجه به فعالیت‌های گسترده‌ کاربران در فضاهای مجازی، کلاهبرداری‌ در این فضاها هر روز بیش‌تر از پیش شده و کاربران زیادی قربانی این حملات می‌شوند. در ادامه به بررسی این موضوع و راهکارهایی برای جلوگیری از گرفتارشدن در دام این کلاهبرداری‌ها می‌پردازیم. 

کلاهبرداری‌های اینترنتی معمولا چگونه انجام می‌شوند؟ 

کلاهبرداران با پرداختن به موضوعات داغ و مهم و ارسال پست‌هایی در این خصوص سعی در ترغیب کاربران دارند. آن‌ها با ارسال پست‌هایی در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی گوناگون شما را به‌راحتی قربانی می‌کنند و در برخی مواقع به‌آسانی به اطلاعات شخصی‌تان دست پیدا می‌کنند یا پول شما را به جیب خود می‌زنند.

انواع کلاهبرداری‌های اینترنتی

- حملات فیشینگ

فیشینگ در اصطلاح به معنی شبیه‌سازی قسمت‌هایی از یک سایت اینترنتی آشنا یا معروف است با این هدف که کاربر را گمراه کرده و اطلاعات شخصی‌اش را به دست آورند. هدف حملات فیشینگ دسترسی به اطلاعات شخصی شما در دنیای مجازی است که شامل پسورد‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی مختلف و مشخصات حساب‌های بانکی شما می‌شود. درباره حملات فیشینگ بیش‌تر بخوانید. 

- کلاهبرداری از طریق اعلام برنده‌شدن در قرعه‌کشی‌ها

یکی از رایچ‌ترین روش‌های کلاهبرداری، اعلام دروغین برنده‌شدن در قرعه‌کشی‌ها مخصوصا لاتاری است. در این شکل از کلاهبرداری، کلاهبرداران ایمیلی برایتان ارسال می‌کنند یا با شما تماس می‌گیرند و تقاضا می‌کنند که اطلاعات شخصی خود را در اختیارشان قرار دهید. در حالت دیگر به شما می‌گویند مبلغی برنده شده‌اید و ترغیبتان می‌کنند که شماره حساب و مشخصات حساب بانکی خود را در اختیارشان قرار دهید. در حقیقت شما را وارد بازی می‌کنند و در نهایت قربانی می‌شوید و موجودی حساب‌‌تان را برداشت می‌کنند. توصیه ما این است که به هیچ عنوان مشخصات فردی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید. 

 

- سایت‌های شرط‌‌‌بندی

سایت‌های شرط‌‌‌‌بندی هم یکی دیگر از دام‌های کلاهبرداری است. جوانان و نوجوانان از اهداف اصلی  این‌گونه سایت‌ها هستند که با وعده پولدارکردن‌شان آن‌ها را ترغیب به شرکت می‌کنند. این شیوه یکی از روش‌های بزرگ کلاهبرداری در فضای مجازی است. توصیه تواناتک فعالیت‌نکردن در سایت‌های شرط‌بندی است. 

- شبکه‌های اجتماعی، خصوصا تلگرام

نشر پیام‌ها و محتوای ترغیب‌کننده ولی غیرعادی توسط کلاهبرداران در شبکه‌های مجازی موضوعی بسیار جدی است. اغلب کلاهبرداران در شبکه‌های اجتماعی پرکاربر فعالیت بیش‌تری دارند. برای مثال تلگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی در ایران است که کلاهبرداران زیادی در آن فعالیت دارند و قربانی‌های زیادی هم دارد. هنگامی که در تلگرام پستی را می‌بینید که به شما می‌گوید می‌تواند برایتان کاری انجام دهد که در حوزه قابلیت‌های تلگرام نیست، از آن‌ دوری کنید. مثلا می‌گویند: «اگر می‌خواهید ببینید چه کسانی عکس پروفایل شما را در تلگرام دیده‌اند، این‌جا را کلیک کنید.» در نسخه رسمی تلگرام امکان این کار وجود ندارد، پس این پیشنهاد، نوعی کلاهبرداری است. قطعا همه‌ قابلیت‌های تلگرام را کلاهبرداران هم دارند و بدون شک آن‌ها نمی‌توانند بیش‌تر از شما کاری انجام دهند. پس قربانی نشوید. در اینستاگرام هم به همین شکل است. توصیه می‌کنیم هرگز در شبکه‌های اجتماعی به دنبال پیام‌هایی غیرعادی که محتوایی عجیب دارند نروید. 

حضور افراد سودجو و کلاهبرداران در فضاهای مجازی بیش از پیش شده است. بنابراین توصیه می‌کنیم به فعالیت‌های خود در دنیای مجازی دقت بیش‌تری داشته باشید تا قربانی کلاهبرداری‌ نشوید.