مسنجر فیس‌بوک تا آخر سال آینده رمزگذاری می‌شود

براساس گزارشی چاپ شده در گاردین، فیس‌بوک در نظر دارد مسنجر را به حالت رمزگذاری "end-to-end" در بیاورد. این اقدام فیس‌بوک پس از رمزگذاری کامل واتس‌اپ صورت می‌گیرد. اما این امکان برای کاربران اختیاری است یعنی آن‌ها می‌توانند انتخاب کنند که پیام‌هایشان رمزگذاری شود یا خیر. علت اختیاری بودن گزینه این است که رمزگذاری پیام‌ها امکان استفاده از هوش مصنوعی و بات‌های شرکت‌های مختلف را مسدود می‌کند.

در حال حاضر پیام رسان فیس‌بوک بیش از ۹۰۰ میلیون کاربر دارد. فیس‌بوک نیز به دلیل امنیت کاربران به پیروی از واتس‌اپ و پیام‌رسان‌های دیگر در حال امن کردن بیشتر پیام‌رسان‌ خود است. تجربه گوگل در رمزگذاری "end-to-end" درسی برای فیس‌بوک شده است. کاربران پیام‌رسان "Allo" پس از رمزگذاری پیام‌ها از سوی گوگل از آن استقبال نکردند چرا که این کمپانی نیز رمزگذاری را به شکل اختیاری عرضه کرد.

به نظر می‌رسد اهداف تجارتی و مالی شرکت‌های تکی چون گوگل و فیس‌بوک با تلاش برای رمزگذاری در تضاد قرار گرفته است. صنعت تکنولوژی به وضوح در یک دو راهی متضاد قرار گرفته است. کاربران خواهان اشتراک‌گذاری اطلاعات کم‌تری از آن‌ها در فضای مجازی هستند و رمزگذاری برایشان اهمیت دارد اما از سوی دیگر می‌خواهند سرویس خدماتی بهتری برای‌شان عرضه شود حتی اگر به قیمت داشتن اطلاعات شخصی تمام شود. حالا بیش‌تر کمپانی‌های بزرگ چون آمازون، گوگل، فیس‌بوک و اپل قدم‌هایی برداشته‌اند تا "virtual assistant"هایی بسازند که اطلاعات کاربران، عکس‌ها و متن‌های آن‌ها را بررسی و کمک می‌کند تا زندگی روزمره بهتری داشته باشند. مثلا پیام‌رسان گوگل یعنی "Allo" تمام پیام‌های کاربران را می‌خواند و حتی پاسخ مناسب را عرضه می‌کند.

فیس‌بوک هم تصمیم گرفته است که بات‌های هوشمند را به پیام‌رسانش بیاورد. اما مشکل اینجاست که ماشین‌های هوشمند با قابلیت آموزش مستلزم این است که پیام‌های کاربران خوانده شود. بعد از ذخیره شدن این پیام‌ها در سرورهای کمپانی‌هاست که امکان بررسی آن‌ها و پاسخ‌های احتمالی فراهم می‌شود. حالا تصور کنید پیامی بین فرستنده و دریافت‌کننده ارسال می‌شود و رمزگذاری شده است، بنابراین ماشین هوشمند قاعدتا نباید توانایی پاسخگویی خودکار به آن را داشته باشد.

در حال حاضر گوگل درباره اپلیکیشن "Allo" اعلام کرده است که استفاده از حالت "incognito "برای کاربران اختیاری خواهد بود به خاطر اینکه استفاده از آن کاملا کارکرد هوشمند پیام‌رسان را مختل می‌کند.

مبادله امنیت بیش‌تر و کارکرد بهتر موضوع جدیدی در دنیای تکنولوژی نیست. البته این مشکل برای بسیاری از کاربران آشنا نیست. اما بسیاری از آن‌ها بعد از استفاده از سیستم پیام‌رسان فیس‌بوک و گوگل کاملا فرق این دو را درک می‌کنند.

برخی از کارشناسان معتقد هستند بیشتر کاربران ماشین‌های هوشمند را به داشتن امنیت بالاتر ترجیح می‌دهند. البته باید در نظر داشت که اخبار فعلی هک‌های شبکه‌های اجتماعی و آشکارسازی رمزهای کاربران شاید تاثیر بسزایی در تغییر نظر کاربران داشته باشد.