کمک کاربران خارج از ایران به فعالان داخلی برای عبور از فیلترینگ 

تواناتک: همان‌طور که می‌دانید در روزهای اعتراضات و خیزش سراسری تلاش حکومت برای محدودکردن دسترسی کاربران به منابع فیلترشده بیش‌تر و بیش‌تر می‌شود. حکومت با ازکارانداختن فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان‌ها و اقداماتی از این دست، فشار بر کاربران داخلی را بیش‌تر می‌کند. اما کاربران خارج از ایران می‌توانند به‌راحتی و بدون داشتن دانش بالای تکی و با هزینه‌ای ناچیز به کاربران داخل برای دسترسی به منابع فیلترشده کمک کنند. در این مقاله به این می‌پردازیم که کاربران خارج از ایران چگونه می‌توانند به کاربران داخل در عبور از فیلترینگ کمک کنند.

 

شما می‌توانید از طریق نرم‌افزار Outline - که توسط شرکت گوگل تولید شده است - خیلی ساده و بدون دانش تکی، سروری را ایجاد کنید و با توجه به ظرفیت آن سرور، برای کاربران ایران کد تولید کنید و در اختیار آن‌ها بگذارید. 

برای این کار ابتدا به سایت رسمی اوت‌لاین بروید و اپلیکیشن یا نرم‌افزار Outline Manager را دانلود کرده و نصب کنید. فراموش نکنید شما به عنوان ادمین این ابزار حتما باید نسخه Outline Manager را نصب کنید، چرا که نسخه کاربران متفاوت است. 

پس از نصب و اجرای برنامه Outline Manager، باید سرور را خریداری کنید. به این ترتتیب که وقتی برنامه را اجرا می‌کنید، به صورت خودکار به شما امکان خرید سرور از گوگل، آمازون یا DigitalOcean شما داده می‌شود. البته شما یک گزینه دیگری هم دارید که سرور را از هر شرکت دیگری نیز بخرید و روی اپلیکیشن Outline Manager اجرا کنید. در حال حاضر طبق تجربه کاربران تواناتک در ایران، سرورهای DigitalOcean عملکرد خوبی دارند. 

سرورها هزینه مختلف ولی ناچیزی دارند که می‌توانید در صفحه اصلی اپلیکیشن اوت‌لاین آن‌ها را ببینید. برای مثال هزینه DigitalOcean برای یک ماه سرور یک ترا‌بایت، ۶ دلار امریکا است.

برای خرید سرور DigitalOcean، روی Create Server بزنید. پس از ساختن موفقیت اکانت در سایت DigitalOcean، به اپلیکیشن اوت‌لاین منیجر برگردید، روی Create Server بزنید و مکان سرور خود را انتخاب کنید و گزینه Set Up Outline را بزنید. بعد از زمان بسیار کوتاهی سرور شما با موفقیت ساخته می‌شود.

 

 

 

در این مرحله شما می‌توانید از سروری که ایجاد کرده‌اید به کاربران در ایران کلید اتصال به آن را بدهید. برای تولید کلید هم کافی است در این صفحه گزینه Add new key را بزنید. هر کلیدی که تولید می‌شود، یک لینک دارد که کافی است شما آن لینک را با کاربری در ایران به اشتراک بگذارید، تا آن کاربر از این کلید برای اتصال به سرور شما برای دورزدن فیلترینگ و دسترسی به منابع فیلترشده استفاده کند. 

 

 

کاربران کافی است اپلیکیشن Outline Client را از سایت رسمی اوت‌لاین یا مارکت‌های اصلی دانلود کرده و راه‌اندازی کنند. پس از آن، روی لینکی که شما در اختیارشان گذاشته‌اید بزنند و به سرور شما متصل شوند.

توصیه ما به شما اختصاص‌دادن هر کلید به یک کاربر است. تعداد کلید‌های هر سرور بستگی به مصرف کاربران آن و هچنین ظرفیت آن سرور دارد. 

به این ترتیب اگر هر کدام از کاربران خارج از کشور برای دوستان و اقوام خود اقدام کنند، بخش زیادی از کاربران مشکل فیلترینگ را پشت سر خواهند گذاشت.