پنج راه‌کار مهم برای بالابردن امنیت حافظه‌های جانبی

توناتک - امروزه استفاده از حافظه‌های جانبی مثل مموری کارد، یو.اس.بی و هارد اکسترنال بسیار رایج است. حتما بسیاری از شما از این ابزارها برای نگهداری یا جابه‌جا کردن اطلاعات‌ مهم یا غیرمهم‌ خود استفاده می‌کنید. در این برنامه ۵ اقدام مهم برای بالابردن امنیت حافظه‌های جانبی را به شما معرفی می‌کنیم.

 

اقدام اول:

بسته به اهمیت محتوای حافظه‌های جانبی، بحث امنیت این ابزارها مهم‌تر می‌شود و نباید از آن غافل شوید. باید در نظر داشته باشید که اتصال حافظه‌های جانبی به کامپیوترهای مختلف می‌تواند خطرناک باشد؛ مخصوصا اگر شما حافظه را به سیستم آلوده وصل کنید یا خود حافظه آلوده باشد.

معمولا حافظه‌های جانبی مثل مموری کارد‌ها و هاردهای اکسترنال در صدر جدول منتقل‌کنندگان ویروس و بدافزار به کامپیوترهای مختلف هستند. چرخه انتقال به این شکل است که ابتدا مثلا حافظه «USB» آلوده، به کامپیوتری وصل می‌شود و آن را آلوده می‌کند، بعد، آن کامپیوتر همه فلش‌هایی را که به آن وصل می‌شود آلوده می‌کند و آن فلش‌ها هم ویروس‌ها و بدافزارها را به سیستم‌های دیگر منتقل می‌کنند.

پس نخستین قدم برای مقابله با چرخه انتشار ویروس و بدافزار بسیار ساده است؛ فلش دیسک‌های ناآشنا را صرفا از روی کنجکاوی به دستگاه‌تان متصل نکنید و همیشه پس از اتصال حافظه‌های جانبی به سیستم، محتوای آن‎ها را با آنتی‌ویروس چک کنید.

 

اقدام دوم:

وقتی یک فلش را به سیستم متصل می‌کنید پیغامی برای بازشدن خودکار آن نمایان می‌شود که به احتمال بسیار زیاد آن را دیده‎اید. توصیه می‌کنیم اجرای خودکار یا Autoplay حافظه را متوقف کنید.

برای انجام این کار در ویندوز ۱۰ به این روش عمل کنید: روی منوی استارت کلیک و گزینه Settings را انتخاب کنید. بعد به بخش Devices بروید و از سمت چپ، روی گزینه Autoplay کلیک کنید. حالا AutoPlay را خاموش کنید.

 

 

اقدام سوم:

سرقت یا گم‌شدن، جدی‌ترین تهدید برای حافظه‌های جانبی است؛ اتفاقی که می‌تواند به ازدست‌رفتن اطلاعات شما منجر شود یا آن‎ها را در دسترس افراد ناشناس قرار دهد. برای جلوگیری از دسترسی احتمالی افراد ناشناس به اطلاعات‌تان، حتما آن‎ها را رمزگذاری کنید. شما می‌توانید از طریق قابلیت BitLocker در ویندوز ۱۰ یا با استفاده از ابزار Aescrypt این کار را انجام دهید.

 

اقدام چهارم:

اگر می‌خواهید یک فلش دیسک یا حافظه را دور بیندازید یا هدیه بدهید، محتوای آن را طوری پاک کنید که امکان بازیابی اطلاعات پاک‌شده وجود نداشته باشد. در این مقاله آموزشی به نحوه حذف فایل‌ها بدون امکان بازیابی آن‌ها، پرداخته‌ایم.

 

اقدام پنجم: محافظت در برابر درج داده یا «Write protection»

برخی فلش دیسک‌ها یا کارت‌های حافظه دکمه کوچکی دارند که با فشاردادن آن، صرفا برای خواندن محتوا می‌شود از آن‌ها استفاده کرد. مثلا شما روی کارت حافظه‌تان تعدادی فایل پی‌دی‌اف دارید که صرفا می‌خواهید در کامپیوتر دانشگاه یا کافه مطالعه‌ کنید. پس لزومی ندارد کامپیوتر میزبان محتوا و اطلاعاتی به کارت حافظه شما اضافه کند. این دکمه، امنیت حافظه فلش یا کارت حافظه شما را بسیار زیاد افزایش می‌دهد.