چرا حساب تلگرام محدود می‌شود؟ چاره چیست؟

تواناتک: این روزها تعداد کاربرانی که حساب‌شان توسط تلگرام محدود می‌شود، کم نیست. در این مقاله به بررسی عوامل و دلایل این اتفاق و نحوه رفع آن می‌پردازیم. 

وقتی حساب شما در تلگرام محدود می‌شود، عملا از انجام برخی فعالیت‌ها منع می‌شوید. برای مثال ممکن است دیگر نتوانید به اشخاصی که شماره تلفن آن‌ها را ندارید، پیام دهید. یعنی اشخاصی که فقط با داشتن نام کاربری‌شان با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کردید.

دلیل محدودشدن حساب چیست؟

معمولا زمانی یک حساب محدود می‌شود که توسط کاربران دیگر به عنوان مزاحم به تلگرام معرفی (Report) شود. مثلا شما پیامی را برای کاربرانی - به‌ویژه کاربران ناشناس - ارسال می‌کنید و آن‌ها در مقابل، گزینه ​​Report Spam را انتخاب و شما را به عنوان مزاحم معرفی می‌کنند.

اگر چندین کاربر چنین کاری کنند، حساب شما محدود می‌شود و پیام‌هایتان به افراد ناشناس ارسال نمی‌شود و با این پیام خطا مواجه خواهید شد: 

 ” sorry you can only send messages to mutual contacts at the moment”

فعالیت‌هایی که منجر به محدودشدن حساب کاربری می‌شود:

  • عضویت در کانال‌ها و گروه‌هایی که خلاف قوانین تلگرام فعالیت می‌کنند
  • ارسال پیام‌های ربات‌های تبلیغاتی به کاربران ناشناس
  • ارسال پیام‌ها از طریق ربات‌ها، مخصوصا ربات‌های تبلیغاتی
  • ارسال و فوروارد‌ لینک‌های مخرب، اسپم و پیام‌های تبلیغاتی یا پیام‌هایی با محتوای نامناسب برای تعداد زیادی کاربر ناشناس 
  • ارسال بیش از ۱۰۰ پیام خصوصی به کاربران ناشناس

منظور از کاربران ناشناس کاربرانی هستند که شما شماره آن‌ها را در گوشی خود ذخیره ندارید و فقط از طریق لیست اعضای گروهی که عضو آن هستید، به نام کاربری آن‌ها دسترسی دارید. 

فراموش نکنید که سیاست‌های تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی به این صورت است که می‌خواهند با قوانین خود جلو فعالیت‌های اسپم و ربات‌ها را بگیرند. 

چطور محدودیت حساب را رفع کنیم؟

برای این کار چند روش وجود دارد. از جمله ارسال ایمیل به آدرس spam@telegram.org یا چت‌کردن با پشتیبانی پیام‌رسان تلگرام که برای این موارد باید به زبان انگلیسی آشنا باشید. در این صورت بهتر است از Spam Info Bot استفاده کنید. اگر تاریخچه فعالیت‌ حساب‌تان مثبت باشد، ظرف چند روز محدودیت حساب‌تان برداشته خواهد شد. 

برای استفاده از این ربات، پس از واردشدن به آن روی Start بزنید. سپس پیامی برای شما ارسال می‌شود که می‌گوید حساب‌تان ریپورت شده است. در این مرحله باید گزینه This is a Mistake را انتخاب کنید. سپس روی Yes و بعد No, I’ll never do any of this بزنید. 

بعد باید برای تیم پشتیبانی تلگرام توضیحات لازم را بدهید تا محدودیت حساب‌تان را رفع کنند. برای مثال می‌توانید این پیام را ارسال کنید:

Dear Telegram Support

My Telegram account has been spammed suddenly and I cannot send messages to any contacts with whom I don’t have their number, if I am the chat starter. Kindly help to fix the issue and remove the spam report.

Best Regards

پس از طی این مراحل، ربات تاریخ رفع محدودیت را به شما اعلام می‌کند.