افزایش امنیت فایل‌ها و فولدرها در ویندوز ۱۰

تواناتک: بسیاری از ما در سیستم‌مان فایل‌ها و فولدرهایی داریم که حاوی اطلاعات مهمی هستند که می‌خواهیم آن‌ها را امن نگه داریم تا اگر به هر دلیلی کسی به آن‌ها دسترسی پیدا کرد، امکان باز‌‌کردن و دسترسی به محتوای آن‌ها را نداشته باشد. راه حل این است که فایل‌های خود را رمزگذاری کنید و از این اتفاق جلوگیری کنید.

نرم‌افزارهای جانبی زیادی وجود دارند که می‌توانند این کار را برای شما انجام دهند اما خود ویندوز هم دارای یک ابزار داخلی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. در ادامه این مقاله به چگونگی انجام این کار می‌پردازیم.

برای رمزگذاری فایل یا فولدر‌های خود در ویندوز ۱۰ ابتدا روی فایل یا فولدر مورد نظر کلیک‌راست کنید، سپس گزینه Properties را انتخاب کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود، روی گزینه Advanced کلیک کنید و در مرحله بعد، گزینه Encrypt Contents to Secure Data را فعال کنید و در نهایت نیز روی گزینه Apply کلیک کنید.

اگر برای اولین بار است که این کار را می‌کنید، می‌بایست از کلید رمزگذاری خودتان بک‌آپ بگیرید. برای بک‌آپ‌گرفتن، در پنجره‌ بازشده، روی گزینه Back up your encryption key کلیک کنید. Back up now را بزنید و Next را انتخاب کنید. در باکسی که باز می‌شود، پسورد را وارد کنید و دوباره Next را بزنید سپس با انتخاب گزینه Browse مشخص کنید که  فایل بک‌آپ شما در کجا ذخیره شود. در پایان نیز Finish را بزنید. 

با این کار فایل شما رمزگذاری شدو به این ترتیب دسترسی افراد ناشناس را به محتوای فایل‌تان مسدود کردید.

اگر هم زمانی خواستید که در کل، قابلیت رمزگذاری را روی این فایل یا فولدر غیرفعال کنید و در حقیقت فایل را از حالت رمزگذاری خارج کنید، روی آن کلیک‌راست کنید؛ وارد Properties شوید، روی Advanced کلیک کنید و تیک گزینه Encrypt contents to secure data را بردارید و OK را بزنید.

به همین سادگی و بدون نیاز به هیچ برنامه‌ای می‌توانید امنیت فایل‌ها و فولدرهای خودتان را در ویندوز ۱۰ بالا ببرید و دسترسی افراد ناشناس را به آن‌ها مسدود کنید.