بیارنه استراستروپ؛ طراح زبان برنامه‌نویسی ++C

2021-08-26

بیارنه استراستروپ (Bjarne Stroustrup) سال ۱۹۵۰ در دانمارک به دنیا آمد. در سال ۱۹۷۵ در رشته ریاضیات از دانشگاه Aarhus فارغ‌التحصیل شد و پس از آن مدرک دکترای علوم کامپیوتر را در سال ۱۹۷۹ از دانشگاه کمبریج دریافت کرد.

پس از فارغ‌التحصیلی به همراه همسر و دخترش به نیوجرسی نقل مکان کرد و به مرکز تحقیقات کامپیوتری Bell Telephone Labs پیوست. او در آن‌جا موفق شد زبان ++C را طراحی کند. این زبان انعطاف‌پذیر مبتنی بر زبان C و با الهام از سیمولا شکل گرفت.

زبان ++C انقلابی در صنعت نرم‌افزار به وجود آورد. این زبان موجب توسعه انواع تکنیک‌های نرم‌افزار از جمله برنامه‌نویسی شیء‌گرا، برنامه‌نویسی عمومی و مدیریت منابع عمومی شد و به مدت دو دهه از زبان‌های محبوب و پراستفاده بین زبان‌های برنامه‌نویسی بود. کاربران برای برنامه‌های کاربردی زیادی همچون برنامه‌نویسی سیستم، ارتباطات، گرافیک کامپیوتری، بازی، رابط کاربری، سیستم‌های مالی، سیستم‌های ارتباطی و محاسبات علمی، از این زبان استفاده می‌کردند.

استراستروپ از طریق کتاب‌ها و مقالات علمی‌اش در دهه‌های بعد سعی در ارتقاء و کامل‌تر‌کردن این زبان داشت.

او از جمله برای مدتی به عنوان مدیرعامل بخش فناوری شرکت مورگان‌ استنلی نیویورک و همچنین پروفسور برجسته تحقیق و پژوهش در دانشگاه A&M تگزاس فعالیت کرده است.

بیارنه استراستروپ
سال ۱۹۷۹ مدرک دکترای علوم کامپیوتر را از دانشگاه کمبریج دریافت کرد

استراستروپ به افتخارات زیادی دست یافته است. از جمله: دریافت جایزه ACMS Grace Hopper در سال ۱۹۹۳، عضویت در آکادمی ملی مهندسی ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۴ و جایزه ویلیام پروکتز برای موفقیت علمی در سال ۲۰۰۵.

او همچنین در سال ۱۹۹۵ از سوی مجله BYTE در بین ۲۰ فرد با‌نفوذ در صنعت کامپیوتر در ۲۰ سال گذشته قرار گرفت.

او در سال ۲۰۱۸ مدال John Scott Legacy را از موسسه فرانکلین کسب کرد؛ این جایزه به افرادی اعطا می‌شود که اختراعاتشان، راحتی، رفاه و خوشبختی نوع بشر را به همراه آورده است. از جمله افرادی که موفق به کسب این جایزه شده‌اند مادام کوری، توماس ادیسون، نیکولا تسلا و برادران رایت بودند.

استراستروپ در سال ۲۰۱۸ جوایز دیگری را نیز دریافت کرد. جایزه Computer Pioneer از انجمن کامپیوتر IEEE برای ارائه برنامه‌نویسی شی‌ءگرا و برنامه‌نویسی عمومی و همچنین جایزه Charles Stark Draper از آکادمی ملی مهندسی ایالات متحده برای مفهوم‌سازی و توسعه زبان برنامه‌نویسی ++C از جمله این جوایز هستند. گفتنی است جایزه Charles Stark Draper از بالاترین افتخارات جهانی برای یک مهندس است و اشخاصی مانند تیم برنرزلی و جان باکوس از کسانی هستند که موفق به دریافت این جایزه شده‌اند.

او همچنین در سال ۲۰۱۹ از دانشگاه کارلوس سوم در مادرید اسپانیا دکترای افتخاری دریافت کرد.

بیارنه استراستروپ
زبان ++C را اختراع کرد که انقلابی در صنعت نرم‌افزار بود

استراستروپ از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ در دانشگاه A&M تگزاس فعالیت می‌کرد. حوزه فعالیت‌ها و پژوهش‌های او طراحی، اجرای تکنیک‌های برنامه‌نویسی، ابزارهای توسعه نرم‌افزار و زبان‌های برنامه‌نویسی است.

او تا کنون کتاب‌های فراوانی به چاپ رسانده و بیش از صد مقاله منتشر کرده است. از جمله در سال ۱۹۸۵ کتاب زبان برنامه‌نویسی ++C را منتشر کرد که تا کنون به ۱۹ زبان ترجمه شده است.

در حال حاضر استراستروپ و همسرش در نیویورک زندگی می‌کنند. دختر آن‌ها پزشک است و پسرشان استاد زیست‌شناسی سیستم است.

تلگرام