دیوید صمدی؛ نوآور در جراحی رباتیک

2021-03-02

دیوید صمدی سال ۱۹۶۳ میلادی (حدود ۱۳۴۱ خورشیدی) در خانواده‌ای یهودی در ایران به دنیا آمد. پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹) در ۱۵سالگی به همراه برادر کوچک‌ترش ایران را ترک کرد. تحصیلات ابتدایی خود را در بروکسل و لندن گذراند سپس برای ادامه تحصیل در سال ۱۹۸۳ به دبیرستان روزلین نیویورک رفت. او موفق شد تا مدرک بیوشیمی خود را با بورسیه از دانشگاه ایالتی نیویورک دریافت کند. سپس مدرک کارشناسی ارشد خود را در جراحی عمومی از Montefiore Medical Center گرفت و مدرک تخصصی در رشته مقعدشناسی را از کالج پزشکی انیشتین دریافت کرد.

پس از کسب مدرک تخصصی‌اش از سال ۱۹۹۰ به مدت چهار سال به عنوان داوطلب در بخش اورژانس بیمارستان Stoney Brook فعالیت کرد. دیوید در سال ۲۰۰۰ همراه با یک تیم عالی از پزشکان، پرستاران و کارشناسان سرطان، شروع به آموزش در زمینه سرطان پروستات، سرطان مثانه و سرطان بیضه کرد.

صمدی متخصص اورولوژی و متخصص درمان بیماری‌های مجاری ادراری، سرطان پروستات، سرطان کلیه و سرطان مثانه است و همچنین در درمان‌های پیشرفته برای سرطان پروستات تخصص دارد. او دوره فوق‌تخصص سرطان خود را در رشته مقعدشناسی در Memorial Sloan Kettering Cancer Center و دوره فوق‌تخصص خود را در مرکز Henri Mondor Hospital Creteil در فرانسه گذرانده است.

این پزشک ایرانی‌تبار در سال ۲۰۰۷ روشی نوین و رباتیک برای جراحی و خارج‌کردن پروستات سرطانی با نام اسمارت (SMART= Samadi Modified Advanced Robotic Technique) ابداع کرد. او تا کنون بیش از ۷هزار عمل جراحی پروستات رباتیک انجام داده است و از معدود جراحان اورولوژی آمریکا ست که در زمینه سرطان‌شناسی و جراحی باز رباتیک سرطان آموزش دیده است.

از دکتر صمدی به عنوان یکی از پایه‌گذاران جراحی رباتیک نام برده می‌شود. او تنها پزشکی است که عمل جراحی SMART با سیستم رباتیک داوینچی را انجام می‌دهد. تمرکز و تخصص او روی تشخیص زودهنگام بیماری سرطان پروستات در مراحل ابتدایی است. به عقیده او ۹۰ درصد افرادی که از این بیماری رنج می‌برند با تشخیص زودهنگام، درمان خواهند شد. در سیستم ابداعی دکتر صمدی به برش‌های بزرگ جراحی، که معمولا با درد، عفونت و ازدست‌دادن خون زیاد همراه است، نیازی نیست و با یک برش کوچک، جراحی انجام می‌شود و بهبود نیز بسیار سریع‌تر صورت می‌گیرد.

دیوید صمدی
روشی نوین و رباتیک برای جراحی و خارج‌کردن پروستات سرطانی ابداع کرده است

دیوید صمدی در حال حاضر رئیس بخش اورولوژی و جراح رباتیک در Lenox Hill Hospital است. او همچنین استاد اورولوژی در دانشکده پزشکی Hofstra Nortwell در نیویورک، عضو انجمن اورولوژی آمریکا، عضو انجمن پزشکی آمریکا و همکار پزشکی فاکس‌نیوز است.

او از سال ۲۰۱۱ با یک برنامه تلویزیونی به نام Fox News Health TV، که یک پروژه در زمینه سلامتی است، شروع به همکاری کرده است. این برنامه آخرین اخبار بهداشتی و اطلاعاتی درباره سرطان پروستات و عمل جراحی را ارائه می‌دهد.

این پزشک حاذق طی سا‌ل‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ جایزه بهترین دکتر نیویورک و جایزه بهترین دکتر در زمینه سرطان را از آن خود کرده است.

دیوید صمدی
جوایزی از جمله بهترین دکتر نیویورک و بهترین دکتر در سرطان را کسب کرده است

او که به چهار زبان عبری، اسپانیایی، فارسی و انگلیسی مسلط است، در سال ۲۰۱۲ نشریه Mann About Town را برای اطلاع‌رسانی در زمینه سرطان پروستات راه‌اندازی کرد. به این دلیل که در میان مردان سرطان پروستات پس از سرطان ریه بیش‌ترین میزان مرگ‌و‌میر را دارد و همچنین پس از سرطان پوست بیش‌ترین میزان ابتلا را به خود اختصاص داده است.

دیوید صمدی با سحر دانیال‌پور ازدواج کرده و حاصل این ازدواج یک پسر و یک دختر است.

دکتر صمدی و بسیاری دیگر از نخبگان ایرانی که برای ادامه تحصیل از ایران خارج شده‌اند، در کشورهای دیگر امکان رشد و رسیدن به مدارج عالی علمی و شغلی را پیدا کرده‌اند. این افراد به دلیل محدودیت‌ها و فراهم‌نبودن شرایط در ایران مهاجرت را انتخاب کرده‌اند؛ زیرا در ایران زیر حاکمیت جمهوری اسلامی آماده‌سازی بستر پرورش نخبگان علمی در زمره اهداف ایدئولوژیک حکومت نیست.

مقایسه بودجه نهادهای مذهبی و ایدئولوژیک با بودجه دانشگاه‌ها در ایران به‌وضوح بی‌توجهی حکومت به دانش را نشان می‌دهد. نهادهای مذهبی، که بعضی از آن‌ها به دنبال اسلامیزه‌کردن علوم مختلف هستند، چندین برابر بیش‌تر از نهادهای علمی دارای بودجه و امکانات هستند. در چنین شرایطی جایی برای پرورش استعدادها وجود ندارد.

تلگرام