داگلاس انگلبارت؛ مخترع ماوس کامپیوتر

2021-01-27

داگلاس انگلبارت (Douglas Engelbart) در ۳۰ ژانویه ۱۹۲۵ در شهر پورتلند ایالت اورگان آمریکا به دنیا آمد. او دوره دبیرستان را در سال ۱۹۴۲ به پایان رساند و پس از آن به کالج ایالتی اورگان رفت. بعد به خدمت نیروی دریایی در آمد و به مدت دو سال در اواخر جنگ جهانی دوم در فیلیپین به عنوان تکنسین رادار مشغول به کار بود.

داگلاس پس از بازگشت از جنگ به دانشگاه اورگان رفت و موفق شد در سال ۱۹۴۸ مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی برق دریافت کند. سپس به کمیته رایزنی ملی هوانوردی آمریکا پیوست تا به تحقیق درباره نگهداری از تونل‌های بادی بپردازد. سال ۱۹۵۱ به دانشگاه برکلی رفت و در سال ۱۹۵۵ دکترای خود را در رشته مهندسی برق از این دانشگاه دریافت کرد. پس از آن به موسسه تحقیقات استنفورد (SRI) در کالیفرنیا راه پیدا کرد و دو دهه در آن‌جا مشغول به کار بود.

داگلاس انگلبارت
ایده ساخت ماوس در سال ۱۹۶۴ به ذهنش رسید و در سال ۱۹۷۰ توانست آن را ثبت کند

عمده شهرت داگلاس انگلبارت به دلیل اختراع ماوس کامپیوتر (Computer Mouse) در سال ۱۹۷۰ بود. البته این ایده در سال ۱۹۶۴ به ذهن او رسید و بعدها در ۱۷ نوامبر ۱۹۷۰ حق اختراع ماوس را به نام خود ثبت کرد. ابتدا نیز نام «تعیین‌کننده موقعیت ایکس-وای» (X-Y position indicator) روی این اختراع نهاده شد.

انگلبارت در سخنرانی خود برای معرفی ماوس نسبت به دست‌کاری اطلاعات، ابراز نگرانی کرده بود. واکنش به سخنرانی او به قدری مثبت بود که از آن با عنوان مادر همه اجراها یاد می‌شود.

داگلاس انگلبارت هرگز به دلیل این اختراع پول‌دار نشد. مرکز تحقیقاتی استنفورد پس از ثبت اختراع وی، پروانه ساخت آن را به قیمت ۴۰هزار دلار به شرکت اپل فروخت و این شرکت نیز در سال ۱۹۸۳ نخستین ماوس تجاری را همراه با کامپیوتر شخصی خود، اپل لیزا، وارد بازار کرد. ماوس اولیه از چوب ساخته شده بود، بزرگ‌تر از ماوس‌های امروزی بود و یک دکمه کوچک در گوشه سمت راست بالا داشت.

انگلبارت از نخستین افرادی بود که به امکان افزایش سرعت کامپیوترها و همچنین تاثیر آن‌ها روی جوامع مختلف پی برد. او حتی در یک سخنرانی در سال ۱۹۶۸ به ایده راه‌اندازی اینترنت و نخستین کنفرانس‌های ویدیویی اشاره کرده بود.

داگلاس انگلبارت
در سال ۱۹۵۵ دکترای مهندسی برق را از دانشگاه برکلی گرفت

انگلبارت علاوه بر اختراع ماوس دستاوردهایی دیگر همچون ابرمتن‌ها و نرم‌افزارهای تعاملی را به نام خود به ثبت رسانده است. دستاوردها و تحولات او همگی موجب آسان‌تر‌شدن کار با کامپیوتر شده است. او در مجموع بیش از ۲۰ اختراع دارد.

انگلبارت در سال ۱۹۹۷ برنده جایزه تورینگ، بالاترین افتخار در علوم کامپیوتر، شد. او همچنین جایزه ملی تکنولوژی را به دست آورد.

انگلبارت در سال ۲۰۰۵ در یک مصاحبه گفت که دو دهه گذشته برای وی یک شکست محسوب می‌شود؛ زیرا موفق نشده برای انجام تحقیقاتش کمک مالی دریافت کند.

داگلاس انگلبارت
 در مجموع بیش از ۲۰ اختراع دارد

داگلاس انگلبارت دوم ژوئیه سال ۲۰۱۳ در ۸۸سالگی در کالیفرنیا آمریکا درگذشت.

تلگرام