فرانسیس آلن؛ دانشمند علوم کامپیوتر و نخستین زن برنده جایزه تورینگ

2021-06-21

فرانسیس آلن (Frances Allen) چهارم اوت ۱۹۳۲ در پلاتس‌بورگ نیویورک متولد شد. پدرش کشاورز و مادرش معلم دوره ابتدایی بود. در دبیرستان به ریاضیات علاقه‌مند شد و تحصیلات خود را در همین رشته در دانشگاه ایالتی نیویورک آغاز کرد.

سال ۱۹۵۴ مدرک کارشناسی ریاضی را از دانشگاه ایالتی نیویورک دریافت کرد و سال ۱۹۵۷ مدرک کارشناسی‌ارشد خود را نیز از دانشگاه میشیگان گرفت. بلافاصله پس از دریافت مدرکش کار تدریس را در یک دبیرستان روستایی کوچک در نیویورک آغاز کرد.

در همان دوره بود که IBM یک مصاحبه شغلی در دانشگاه میشیگان برگزار کرد و فرانسیس که به دنبال راهی برای پرداخت بدهی‌های دانشجویی خود بود تصمیم گرفت به IBM بپیوندد و پس از پرداخت بدهی‌های خود به شغل تدریس بازگردد؛ اما پیوستن به IBM همان و ۴۵ سال اشتغال در آن‌جا همان. طی این سال‌ها هم نقش مهمی در توسعه و کمک به دانش کامپیوتر ایفا کرد.

فرانسی آلن
پس از دریافت لیسانس، تدریس را در یک دبیرستان روستایی کوچک آغاز کرد

آلن در حقیقت دو ماه بعد از انتشار زبان برنامه‌نویسی FORTRAN در ۱۵ جولای ۱۹۵۷ به شرکت IBM پیوست. اولین مسئولیتش در این شرکت آموزش کار با این زبان به دانشمندان و تشویق غیرمستقیم مشتریان IBM به استفاده از آن بود. بیش‌تر سال‌های کاری او در IBM به توسعه کامپایلر زبان برنامه‌نویسی پیشرفته گذشت.

اولین پروژه بزرگ فرانسیس برای کامپیوتر Stretch/Harvest بود. Stretch از نخستین ابرکامپیوترها و Harvest تکمیل‌کننده آن بود؛ این کامپیوتر برای اداره امنیت ملی آمریکا طراحی شده بود.

فرانسیس آلن
 تخصص وی در توسعه کامپایلرها برای ساخت کامپیوترهایی سریع‌تر، مثال‌زدنی بود

 فرانسیس و تیمش در تلاشی بلندپروازانه یک چارچوب کامپایلر را برای رسیدن به سه زبان برنامه‌نویسی FORTRAN، Autocoder و Alpha طراحی کردند. پس از آن فرانسیس به پروژه Y یا پروژه پیشرفته کامپیوتری ACS پیوست. تکنیک‌های به‌کار‌رفته در این پروژه موجب پیشرفت‌های تکنولوژیکی جدیدی شد.

پروژه بعدی فرانسیس «سیستم‌های آینده» یا FS نام داشت. این پروژه در شرکت IBM و با هدف ایجاد تحول در نحوه ساخت سیستم‌های کامپیوتری صورت پذیرفت. تلاش وی روی این پروژه با هدف برطرف‌کردن عیوب دستگاه‌ها از نظر فنی طی چهار سال به نتیجه رسید.

او در بسیاری از دیگر پروژه‌های شرکت IBM فعالیت کرد و در نهایت در سال ۲۰۰۲ بازنشسته شد.

آلن از پیشگامان بهینه‌سازی کامپایلرها بود؛ برنامه‌هایی که کد منبع را در یک زبان برنامه‌نویسی برای استفاده از کامپیوترها به کد ماشین ترجمه می‌کنند. تخصص او در توسعه و پیشرفت کامپایلرها برای ساخت کامپیوترهایی سریع‌تر و موثرتر، مثال‌زدنی بود.

فرانسیس آلن سال ۱۹۸۷ به عضویت آکادمی ملی مهندسی ایالات متحده در آمد. سال ۲۰۰۰ نام او به موزه تاریخ کامپیوتر افزوده شد. سال ۲۰۰۲ جایزه آدا لاولیس را کسب کرد. او نخستین زنی است که موفق شد جایزه تورینگ (بالاترین افتخار در علم کامپیوتر) را کسب کند؛ سال ۲۰۰۶ برای کمک‌های پیشگامانه‌اش در بهینه‌سازی تکنیک‌های کامپایلر. سال ۲۰۱۰ نیز به عضویت آکادمی ملی علوم آمریکا در آمد.

فرانسیس آلن، چهارم اوت ۲۰۲۰، در روز تولد خود، در ۸۸سالگی در نیویورک آمریکا درگذشت. او که در یک خانه سالمندان زندگی می‌کرد، به بیماری آلزایمر مبتلا بود.

تلگرام