همایون کازرونی؛ از پیشگامان دانش رباتیک

همایون کازرونی
2021-01-11

همایون کازرونی اواخر دهه هفتاد میلادی به آمریکا مهاجرت کرد. او که دکترای مهندسی مکانیک را از دانشگاه MIT گرفته است، متخصص و مدیر آزمایشگاه رباتیک و مهندسی انسان دانشگاه برکلی و یکی از بنیان‌گذاران Berkeley Bionics بوده است. تمرکز پروفسور کازرونی در Berkeley Bionics روی ساخت و کنترل سیستم‌های انسانی و ماشینی مخصوصا در اندام‌های تحتانی بود. او در این مجموعه به همراه تیم تحقیقاتی خود موفق به تولید سه سیستم بسیار سبک انسانی حمل‌کننده بار شد؛ این سیستم‌ها با نام‌های ExoClimber ،BLEEX و ExoHiker شناخته می‌شوند.

سیستم BLEEX در اصل یک اسکلت بیرونی است که افراد به تن می‌کنند و به سربازان، کارگران امدادرسانان و پرسنل اورژانس کمک می‌کند تا تجهیزات نجات، غذا، وسایل کمک‌های اولیه، سلاح و وسایل ارتباطی را با کم‌ترین تلاش در هر سطحی - حتی مناطق کوهستانی - به‌‌راحتی حمل کنند. در این سیستم فرد به‌‌راحتی می‌تواند در حالی که تجهیزات را حمل می‌کند بچرخد، خم شود و راه برود، بدون آن‌که از سرعتش کاسته شود.

پروفسور کازرونی بعد از ابداع این سه ساختار، انسان جهانی حمل‌کننده بار (HULC=Human Universal Load Carrier) را ابداع کرد؛ این ابداع اولین ساختار ارتوپدی و مستقل از نظر انرژی برای اندام تحتانی انسان است که به فرد امکان حمل بیش از ۹۰ کیلوگرم بار را در مسیرهای طولانی، بدون احساس خستگی و ضعف می‌دهد. این ساختار جدید به افراد در شرایط سخت و بحرانی نظامی , همچنین در فعالیت‌های سخت صنعتی کمک می‌کند و خستگی و ناتوانی را از بین می‌برد.

همایون کازرونی
آزمایشگاه رباتیک و مهندسی انسان برکلی به احترام او Lab Kaz  نامیده شد

آزمایشگاه رباتیک و مهندسی انسان برکلی به احترام دکتر کازرونی به طور غیررسمی Kaz Lab نامیده می‌شود.

پروفسور کازرونی در سال ۲۰۰۵ شرکت Ekso Bionics را تاسیس کرد. این شرکت در سال ۲۰۱۴ تبدیل به شرکتی دولتی شد و خدمات پزشکی را به بسیاری از مراکز توان‌بخشی در سراسر جهان عرضه می‌کند. دکتر کازرونی همچنین بنیان‌گذار و رئیس U.S Bionics است. هدف این دکتر برجسته در U.S Bionics ساخت اسکلت‌های بیرونی برقی ارزان‌قیمت با هدف تسهیل کارهای صنعتی، پزشکی و نظامی است.

دکتر کازرونی در پروژه آستین، روی تولید ساختارهای کم‌هزینه تمرکز کرده است؛ پروژه آستین به افرادِ با اختلال حرکتی کمک می‌کند تا استقلال داشته باشند و به‌ تنهایی بتوانند بسیاری از کارهای خود را انجام دهند. این پروژه به احترام آستین ویتنی به این نام خوانده می‌شود؛ آستین ویتنی دانشجویی بود که در یک سانحه رانندگی در سال ۲۰۰۷ دچار معلولیت شده بود. او در مراسم جشن فارغ‌التحصیلی از دانشگاه کالیفرنیا برکلی به وسیله اسکلت رباتیکی که دکتر همایون کازرونی ساخته بود بدون کمک و با حرکت‌دادن پاهای خود به صحنه رفت و مدرکش را دریافت کرد.

همایون کازرونی
تصویر دانشجویی که بر اثر یک سانحه فلج شده بود، توانست با اسکلت رباتیک ساخت پروفسور کازرونی در جشن فارق‌التحصیلی به صحنه برود و مدرکش را بگیرد

دکتر همایون کازرونی از برترین متخصصان و محققان در علوم رباتیک است که تا به امروز تحقیقات زیادی درباره علوم کنترلی، اسکلت‌های رباتیک، سیستم‌های ماشینی-انسانی، زیست‌مهندسی، طراحی مکاترونیک، ابزارهای کمکی هوشمند و انرژی انجام داده است.

این مخترع جوایز متعددی کسب کرده؛ از جمله جایزه نوآوری تکنولوژی McKnight-Land Grant Professorship و جایزه ASME. او تاکنون بیش از ۲۰۰ مقاله منتشر کرده و بیش از ۱۳۰ سخنرانی عمومی در سطح بین‌المللی انجام داده است.

از دکتر همایون کازرونی با بیش از هفده اختراع، به عنوان یکی از پیشگامان علم رباتیک نام می‌برند.

تلگرام