جیمز گاسلینگ؛ خالق زبان برنامه‌نویسی جاوا

2021-03-23

جیمز گاسلینگ (James Gosling) در ۱۹ ماه مه ۱۹۵۵ در کلگری در ایالت آلبرتا کانادا متولد شد. در ۱۳سالگی به دعوت یکی از دوستان پدرش، که کشاورز بود، به یک تور در بخش کامپیوتر دانشگاه کلگری دعوت شد. این نخستین بار بود که جیمز از نزدیک با کامپیوتر آشنا می‌شد. عشق او به کامپیوتر باعث شد که پس از آن خود را دانشجو جا بزند و به یادگیری برنامه‌نویسی بپردازد. پس از مدتی مسئولان آن بخش متوجه حضور جیمز و توانایی‌های او شدند و به وی پیشنهاد کار دادند. به این ترتیب او در حالی که یک دانش‌‌آموز دبیرستانی بود در دپارتمان فیزیک دانشگاه کلگری به عنوان مهندس نرم‌افزار مشغول به کار شد. همچنین در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه کلگری ثبت نام کرد.

او که از ویرایشگر متنی برای نوشتن کامپایلر پاسکال روی سیستم‌‌عامل مولتیکس استفاده می‌کرد، هنگام بازگشت به دانشگاه متوجه شد که ویرایشگر مورد علاقه‌اش روی سیستم‌های دانشگاه موجود نیست. به همین دلیل در سال ۱۹۷۸ نخستین ویرایشگر متنی Emacs را با زبان C توسعه داد.

جیمز گاسلینگ
در دوران دبیرستان، در دانشگاه کلگری به عنوان مهندس نرم‌افزار مشغول به کار شد

پس از آن برای گذراندن تحصیلات تکمیلی در سال ۱۹۸۳ وارد دانشگاه کارنگی ملون در آمریکا شد. او در این دانشگاه با ساختار چند‌پردازنده‌ای آشنا شد. استاد مشاورش از او خوست تا امکان استفاده از سیستم‌عامل BSD unix را روی این پردازنده‌ها آزمایش کند و جیمز با موفقیت در این پروژه، نخستین گام‌هایش را در برنامه‌نویسی برداشت. 

در سال ۱۹۸۴ در شرکت سان‌مایکروسیستمز استخدام شد. او و همکارانش در این شرکت روی پروژه‌ای با نام Green مشغول به کار بودند. آنان در این پروژه از زبان برنامه‌نویسی C و ++C استفاده می‌کردند؛ اما زبان C مشکلاتی داشت که موجب ایجاد خطر در دستگاه‌های مصرفی و حتی خطرات جانی برای کاربران می‌شد.

در آن سال‌ها نشانه‌های ظهور برنامه‌نویسی در اشیایی مانند آسانسور، گوشی موبایل و بسیاری دیگر از وسایل به چشم می‌خورد. بیل جوی برای حل این مشکل پیشنهاد داد زبان شی‌ءگرا را توسعه دهند. در نهایت جیمز گاسلینگ و همکارانش برای رفع مشکلات زبان C و ++C در این شرکت یک زبان شیءگرا با نام OAK را توسعه دادند که امروز به عنوان نمونه اولیه جاوا از آن یاد می‌شود. نمونه‌های اولیه این سیستم‌عامل به موفقیت بالایی دست یافت و به همین دلیل شرکت سان‌مایکروسیستمز به فکر تجاری‌کردن OAK افتاد.

پس از مدتی سان‌مایکروسیستمز روی وب و پروژه‌های اینترنتی تمرکز کرد و در سال ۱۹۹۴ پروژه OAK به JAVA تغییر نام داد. ظهور جاوا از طریق مرورگر JAVA U که مجهز به اپلیکیشن داخلی applet بود، صورت پذیرفت. این اتفاق، که انقلابی بزرگ در صنعت تکنولوژی بود، به همه نشان داد که وب تنها یک صفحه ایستا نیست و قابلیت‌های فراوان دیگری را در خود جای داده است. جاوا با قابلیت‌هایی که نسبت به ++C داشت به سرعت به محبوبیت بالایی دست یافت و جیمز در سال‌های بعد مشغول بهبود زبان جاوا شد.

جیمز گاسلینگ
 سال ۲۰۰۲ از سوی مجله اکونومیست برنده جایزه نوآوری شد

جیمز گاسلینگ در سال ۲۰۰۲ از سوی مجله اکونومیست برنده جایزه نوآوری شد و از بنیاد USENIX جایزه The Flame را گرفت. او همچنین در سال ۲۰۰۷ نشان افتخار Order of Canada را دریافت کرد.

این مهندس موفق، که به پدر زبان برنامه‌نویسی جاوا معروف است، در آوریل سال ۲۰۱۰ شرکت سان‌مایکروسیستمز را ترک کرد و دلیل این اقدام را خرید این شرکت توسط اوراکل معرفی کرد. او در وبلاگش نوشت: «هر چیزی که در حال حاضر به صورت دقیق و صادقانه بگویم، خسارت بیش‌تری نسبت به مزایایش خواهد داشت.»

جیمز گاسلینگ
بیش‌تر کتاب‌هایش در زمینه آموزش و توضیحاتی درباره زبان برنامه‌نویسی جاوا است

جیمز در ۲۸ مارس ۲۰۱۱ در وبلاگ خود از استخدامش در گوگل خبر داد؛ اما پنج ماه بعد گوگل را رها کرد و به استارتاپ Liquid Robotics پیوست. او به مدت پنج سال در این استارتاپ روی ساخت ربات‌های دریایی کار می‌کرد.

در سال ۲۰۱۳ به عضویت افتخاری ACM در آمد و در سال ۲۰۱۵ نیز مدال جان فون نیومن را از سازمان IEEE دریافت کرد.

سال ۲۰۱۷ به شرکت آمازون پیوست و در بخش خدمات ابری آمازون AWS مشغول به کار شد.

جیمز گاسلینگ به عنوان مشاور در شرکت‌های Jelastic ،Lightbend و Eucalyptus فعالیت می‌کند و همچنین عضو افتخاری آکادمی ملی مهندسی آمریکا است.

او کتاب‌های زیادی را به رشته تحریر در آورده است که بیش‌تر آن‌ها در زمینه آموزش و توضیحاتی درباره زبان برنامه‌نویسی جاوا ست.

تلگرام