جان کارمک؛ مهندس واقعیت مجازی

2021-04-29

جان کارمک (John Carmack) در ۲۰ آگوست ۱۹۷۰ در کانزاس آمریکا به دنیا آمد. از کودکی به تکنولوژی علاقه‌‌مند بود و به دلیل استعداد در ریاضیات به او «ریاضیدان کوچک» می‌گفتند.

جان پس از تحصیل در دبیرستان، برای ادامه تحصیل به دانشگاه Missouri-Kansas City رفت؛ ولی بعد از دو ترم دانشگاه را رها کرد و به صورت خودآموز شروع به یادگیری برنامه‌نویسی کامپیوتر کرد.

توانایی بالایش در برنامه‌نویسی، او را به سمت بازی‌های ویدیویی سوق داد. پس از مدتی به شرکت SoftDisk، که در حوزه اینترنت فعالیت داشت، رفت. تیم آن‌ها مسئولیت پروژه‌ای با نام Gamer’s Edge برای پلتفرم IBM PC را بر عهده گرفت. بعدها آن‌ها بازی Commander Keen را ‌ساختند و توسط Apogee Software به بازار عرضه کردند.

جان کارمک
از پیشگامان تکنیک‌های نوین برنامه‌نویسی در طراحی گرافیک سه‌بعدی بازی‌های ویدیویی است

جان در سال ۱۹۹۱ شرکت سافت‌دیسک را ترک کرد و در اول فوریه ۱۹۹۱ استودیوی بازی‌سازی «اید‌ سافت» (Id Software) را تاسیس کرد. استودیوی اید‌ سافت در زمانی کوتاه با ساخت بازی‌های فوق‌العاده‌ای مانند DOOM و Wolfenstein به شهرتی جهانی دست یافت و جان کارمک به یکی از بزرگ‌ترین افراد در حوزه بازی‌های کامپیوتری تبدیل شد.

او که از پیشگامان تکنیک‌های نوین برنامه‌نویسی در طراحی گرافیک سه‌بعدی بازی‌های ویدیویی است، برای نخستین بار از تکنیک Adaptive Tile refresh در بازی کماندر کین، از تکنیک Raycasting در Hovertank 3-D،Catacomb 3-D و Wolfenstein 3-D و همچنین از تکنیک Binary space partitioning در بازی DOOM استفاده کرد.

جان کارمک
به عنوان مدیرعامل ارشد شرکت آکلِس وی‌.‌آر از سال ۲۰۱۴ به عنوان زیرمجموعه فیس‌بوک به این شرکت ملحق شد

موفقیت‌ها و نوآوری‌های جان کارمک در زمینه گرافیک سه‌بعدی بازی‌ها منجر به توسعه الگوریتم وارون کارمک شد. الگوریتم وارون کارمک مربوط به بخش سایه‌زنی در گرافیک بازی‌های ویدیویی است و برای نخستین بار توسط جان در سال ۱۹۷۷ ابداع شد.

او در طول این سال‌ها موفق به طراحی موتورهای بازی‌سازی پیشرفته و قدرتمندی شد که برای ساخت آثار مشهوری همچون Call of Duty و Medal of Honor از آن‌ها استفاده شد.

جان در سال ۱۹۹۷ یکی از ماشین‌های فراری‌ خود را به عنوان جایزه به برنده مسابقات Red Annihilation Quake، دنیس فونگ اهدا کرد.

یکی دیگر از علایق جان کارمک، هوافضا بود. از این‌رو بود که در سال ۲۰۰۰ شرکت هوافضای آرمادیلو Armadillo Aerospace را تاسیس کرد. مقر شرکت آرمادیلو در تگزاس است و وظیفه آن ساخت فضاپیمای زیرمداری برای انجام عملیات گردشگری فضایی است. شرکت آرمادیلو در یکی از مسابقات ناسا در سال ۲۰۰۸ موفق شد مقام نخست را کسب کند و جایزه ۳۵۰ هزار دلاری را از آن خود کند. این شرکت در سال ۲۰۰۹ نیز مقام اول را کسب کرد و جایزه ۵۰۰ هزار دلاری این مسابقات را به دست آورد.

جان کارمک
در سال ۲۰۰۱ نام او به تالار مشاهیر هنر و علوم افزوده شد

جان کارمک در سال ۲۰۱۳ از «اید‌ سافت ویر» استعفا داد و پس از آن به عنوان مدیر ارشد فناوری در شرکت Oculus VR مشغول به کار شد. شرکت Oculus VR از سال ۲۰۱۴ به عنوان زیرمجموعه به شرکت فیس‌بوک ملحق شد. جان با پیوستن به Oculus VR از دنیای بازی‌های کامپیوتری خارج شد و به دنیای واقعیت مجازی پیوست. او به دلیل تبحرش در زمینه واقعیت مجازی لقب مهندس واقعیت مجازی را از آن خود کرد.

کارمک تا کنون جوایز و افتخارات بسیاری را کسب کرده است. در سال ۲۰۰۱ نام وی به تالار مشاهیر هنر و علوم افزوده شد. این افتخار به دلیل موفقیت‌های انقلابی و نوآوری‌های او در صنعت بازی‌های ویدیویی و کامپیوتری به وی داده شد.

در ۷ آوریل سال ۲۰۱۶ جایزه BAFTA Game Awards را دریافت کرد. این جایزه به افرادی اهدا می‌شود که فعالیت‌های ارزشمند هنری در زمینه بازی، فیلم یا تلویزیون از خود نشان داده‌اند.

جان کارمک در سال ۲۰۰۰ با کاترین آنا‌ کانگ (Katherine Anna Kang) ازدواج کرد. کریستوفر رایان، پسر آن‌ها، در ۱۳ آگوست سال ۲۰۰۴ به دنیا آمد.

تلگرام