جان مک‌آفی؛ از برنامه‌نویسی تا مقابله با ویروس‌ها

2019-05-13

تواناتک- جان مک‌آفی (John McAfee) هجدهم سپتامبر سال ۱۹۴۵ در گلاکسترشایر انگلستان متولد شد. پدر او یک سرباز آمریکایی بود که در انگلستان خدمت می‌کرد که همان‌جا با مادر جان ازدواج کرد. جان در اوج جنگ جهانی دوم در یک پایگاه نظامی آمریکایی متولد شد. چند سال بعد خانواده‌اش به ویرجینیای آمریکا نقل مکان کردند. پدر او از ارتش استعفا کرد و به عنوان نقشه‌بردار جاده مشغول به کار شد. اعتیاد پدر به الکل و خودکشی‌اش زمانی بود که جان فقط ۱۵ سال داشت که تاثیر بدی بر روحیه او گذاشت؛ به گونه‌ای که در سن کم به مواد مخدر و الکل روی آورد. جان در سال ۱۹۶۷ مدرک کارشناسی ریاضی را از دانشگاه رانوک دریافت کرد. او در آن زمان مجله به خانه‌ها می‌برد و از این راه توانست سرمایه‌ کمی به دست آورد. وی بعدها در کالج نورث-ایست لوئیزیانا تحصیلات خود را ادامه داد.

جان در اواخر دهه ۶۰ در کارخانه‌ای که سیستم‌های کارت پانچ را طراحی می‌کرد، مشغول به کار شد. آن‌جا با برنامه‌نویسی و پردازش کامپیوتر نیز آشنا شد و با استفاده از مهارتی که در این کارخانه به دست آورده بود، به میسوری رفت و به استخدام راه‌آهن در آمد. شغل جدید او تنظیم برنامه رفت‌وآمد قطارها به وسیله کامپیوترهای IBM بود. در زمان کار در شرکت راه‌آهن برای اولین بار از داروهای روان‌گردان استفاده کرد. در نهایت یک روز به دلیل استفاده بیش‌‌از‌حد از مواد مخدر حالش بد شد و برنامه زمان‌بندی قطارها به طور کامل به‌هم خورد؛ این آخرین روز کاری او در راه‌آهن بود.

1
 جان عضو برنامه‌نویسان موسسه مطالعات فضایی ناسا در نیویورک بود

جان مک‌آفی یک برنامه‌نویس بسیار باهوش بود؛ همین امر موجب شد تا بتواند از سال ۱۹۶۸ تا سال۱۹۷۰، به مدت دو سال، برنامه‌نویس موسسه مطالعات فضایی ناسا در نیویورک شود. پس از آن به یونیواک رفت و به عنوان طراح نرم‌افزار کار کرد؛ سپس در زیراکس معمار سیستم‌عامل شد. او در سال ۱۹۷۸ به عنوان مشاور نرم‌افزار در شرکت کامپیوتر ساینس کار کرد. پس از دو سال به شرکت بوز آلن همیلتون رفت و دو سال نیز در آن‌جا به عنوان مشاور برنامه‌نویس مشغول به فعالیت بود. در سال ۱۹۸۳ به شرکت Omex رفت؛ اما از آن‌جا هم اخراج شد. پس از آن همسرش از او جدا شد و همین امر عاملی شد تا او به انجمن ترک اعتیاد برود. پس از ترک اعتیاد در شرکت لاکهید مارتین مشغول به کار شد. در این شرکت بود که با ویروس Pakistani Brain مواجه شد و تصمیم گرفت آنتی‌ویروسی برای آن بسازد. او مقاله‌های زیادی درباره ویروس‌های کامپیوتری خواند. در نهایت در سال ۱۹۸۷ کمپانی نرم‌افزاری آنتی‌ویروس مک‌آفی را تاسیس کرد. این کمپانی به صورت تخصصی روی بدافزارها کار می‌کرد. او در سال ۱۹۸۹ شرکت لاکهید را ترک کرد. در مدت کوتاهی جان توانست درآمد خود را به پنج میلیون دلار در سال برساند؛ زیرا بسیاری از کمپانی‌های بزرگ مشتریان او بودند.

در سال ۱۹۹۲ ویروسی با نام Michelangelo موجب شد تا شرکت مک‌آفی با شهرت بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شود. مک‌آفی تخمین زد که حدود پنج میلیون رایانه به این ویروس آلوده خواهد شد. آنتی‌ویروس مک‌آفی توانست به‌خوبی با این ویروس مبارزه کند و این کمپانی از این راه درآمد زیادی به دست آورد. ویروس میکل‌آنژ فقط به ۱۰ هزار کامپیوتر حمله کرد؛ اما باعث شد که جان سهام شرکت‌اش را در بازار بورس عرضه کند. به لطف این ویروس، مک‌آفی به یک میلیونر تبدیل شد.

در سال ۱۹۹۴ جان مک‌آفی در یک اقدام باورنکردنی با این‌که شرکت‌اش در اوج بود، آن را با شرکت کامپیوتری دلاور ادغام کرد و از مقامش استعفا کرد. در سال ۱۹۹۴ سهام شرکت مک‌آفی عرضه عمومی شد و جان دو سال بعد با قیمت ۱۰۰ میلیون دلار کل سهم خود را فروخت. بعد از آن جان کار بزرگ و خارق‌العاده‌ای انجام نداد؛ او گاهی به استارت‌آپ‌ها مشاوره می‌داد یا برای سخنرانی به دانشگاه استنفورد و دانشگاه‌های دیگر می‌رفت.

1
جان در سال ۱۹۸۷ کمپانی نرم‌افزاری آنتی‌ویروس مک‌آفی را تاسیس کرد
​​

مک‌آفی در اواسط دهه ۹۰ شبکه اجتماعی PowWow را ساخت که پیشرفت زیادی نداشت. پس از مدتی تصمیم گرفت محصولات جدیدش را در شرکتی با نام Tribal Voices تولید و عرضه کند؛ البته این کار هم با موفقیتی روبه‌رو نشد. جان این شرکت را در سال ۱۹۹۹ با قیمت ۱۷ میلیون دلار فروخت و بعد از آن به خرید‌و‌فروش ملک پرداخت. او در شرکت Zone Labs، که در زمینه آزمایش امنیت سایبری کار می‌کرد، سرمایه‌گذاری کرد که در این شرکت هم موفقیتی به دست نیاورد.

رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ باعث شد که دارایی جان از ۱۰ هزار دلار به چهار هزار دلار کاهش یابد. همین امر باعث شد که او دارایی خود را بفروشد و به کشور بلیز برود. او تصمیم داشت در بلیز با همکاری میکروب‌شناسی به نام Allison Adonizio دارویی را تولید کند که با بیماری‌های مختلف مبارزه می‌کند. جان نام کمپانی جدید خود را Quorumex گذاشت. اما در کشور بلیز شرایط به‌خوبی پیش نرفت و او بعد از شش ماه اعلام کرد که در صدد است که ارتباط‌ش را با جامعه به طور کامل قطع کند.

در سال ۲۰۱۲ پلیس بلیز گفت که جان در خریدوفروش اسلحه و مواد مخدر دست دارد. در حمله‌ غافلگیرانه‌ پلیس به خانه او انباری از اسلحه و مهمات کشف شد و جان به جرم خریدوفروش و حمل غیرقانونی اسلحه دستگیر شد. در همین سال او به قتل همسایه آمریکایی خود با نام گرگوری فال متهم شد و به همین دلیل از کشور بلیز فرار کرد. پس از آن در کشور گواتمالا به دلیل ورود غیرقانونی دستگیر شد و به آمریکا بازگردانده شد. بعد از ورود به آمریکا اقدام به تاسیس شرکت Future Tense Central کرد. جان در سال ۲۰۱۴ اپلیکیشن Cognizant را برای گوشی‌های هوشمند معرفی کرد. در همین سال در کنفرانسی در نوادا ادعا کرد که نباید از گوشی‌های هوشمند استفاده کرد؛ زیرا اطلاعات گوشی‌ها به راحتی قابل سرقت است و دولت‌ها می‌توانند برای جاسوسی از آن استفاده کنند.

1
جان در سال ۲۰۱۲ به جرم خریدوفروش و حمل غیرقانونی اسلحه دستگیر شد

با این‌که شرکت اینتل در سال ۲۰۱۰ مک‌آفی را خریداری کرده بود؛ اما تا سال ۲۰۱۴ این شرکت با همان نام به کار خود ادامه داد. بعدها محصولات مک‌آفی با نام Intel Security عرضه شد.

در سال ۲۰۱۳ مک‌آفی ویدئویی با عنوان چگونه آنتی‌ویروس مک‌آفی را حذف کنیم، ارائه کرد. با این هدف که بگوید پس از خروج او از مک‌آفی مشکلاتی برای این نرم‌افزار به وجود آمده است؛ اما در این ویدئو چیزی که بیش‌تر دیده می‌شد مصرف مواد مخدر بود.

مک‌آفی در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که قصد دارد برای ریاست‌‌ جمهوری آمریکا نامزد شود؛ ولی در همان سال از قصد خود منصرف شد و از نامزدی دیگر حمایت کرد.

وی در سال ۲۰۱۶ به شرکت MGT رفت و چندی بعد مدعی شد که او و تیمش حفره‌ای در اندروید پیدا کرده‌اند که به واسطه آن حتی می‌شود پیام‌های رمزگذاری‌شده واتس‌آپ را هم خواند.

او در سال ۲۰۱۷ پیش‌بینی کرد که ارزش بیت‌کوین در سه سال آینده به ۵۰۰ هزار دلار خواهد رسید. جان مک‌آفی یکی از مدافعان افزایش آگاهی سایبری است و از افزایش اقدام علیه تهدید جنگ‌افزارهای سایبری حمایت می‌کند.

تلگرام