مارتین هلمن؛ رمزنگار و مدافع حریم خصوصی

2021-05-28

مارتین هلمن (Martin Hellman) اکتبر ۱۹۴۵ به دنیا آمد. پدرش معلم فیزیک دبیرستان بود و تاثیر فراوانی روی علاقه او به علوم و ریاضیات داشت. مارتین در سال ۱۹۶۲ از دبیرستان Bronx فارغ‌التحصیل شد و پس از آن به دانشگاه نیویورک رفت و در سال ۱۹۶۶ مدرک لیسانس خود را دریافت کرد. در سال ۱۹۶۷ نیز مدرک فوق لیسانسش را گرفت و در سال ۱۹۶۹ دکترای خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه استنفورد دریافت کرد.

مارتین هلمن
سال ۱۹۶۹ دکترای خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه استنفورد دریافت کرد

هلمن در اواخر سال ۱۹۶۸، کار خود را در یک برنامه پژوهشی رمزگذاری در مرکز تحقیقاتی توماس واتسون در IBM آغاز کرد. او در سپتامبر ۱۹۶۹ IBM را ترک کرد و برای تدریس به دانشگاه MIT رفت. سال ۱۹۷۱ نیز MIT را ترک کرد تا به دانشکده مهندسی برق در استنفورد بپیوندد؛ در آن‌جا بود که به‌ تدریج وارد عرصه رمزگذاری شد.

مارتین هلمن یک رمزنگار و مدافع حفظ حریم خصوصی در زمینه کامپیوتر است. رمزنگاری (Cryptography) به طور کلی دانشی است که به بررسی و شناخت اصول و روش‌های انتقال یا ذخیره اطلاعات به صورت امن می‌پردازد.

مارتین در سال ۱۹۷۶ دستورالعمل‌های جدید رمزگذاری را در یک مقاله منتشر کرد. این روش بدون ایجاد یک کلید مخفی، امکان ارتباطات ایمن را در یک کانال ناامن فراهم می‌کند. با استفاده از این روش دو نفر یا دو سازمان یک کلید رمز مشترک ایجاد می‌کنند و آن را از طریق یک مسیر ناامن بین یکدیگر تبادل می‌کنند. این تکنولوژی ابداعی مبنایی برای معاملات امن و امنیت سایبری در اینترنت است و در حقیقت اساس تراکنش‌های ایمن را فراهم می‌کند؛ این روش ابداعی بعدها توسط رالف مرکل تکمیل شد.

مارتین هلمن
سال ۲۰۱۹ برنده جایزه تورینگ، از معتبرترین جوایز صنعت کامپیوتر، شد

در دهه ۱۹۸۰ هلمن با دانشمندان اتحاد جماهیر شوروی برای کاهش تهدید ناشی از سلاح‌های هسته‌ای، گفت‌وگو کرد تا روابط بیش‌تری را در این باره با آنان برقرار کند. او همچنین تلاش فراوانی کرد تا بتواند محیط‌هایی را توسعه دهد که در آن دانش‌‌آموزان با پیشینه‌های متفاوت بتوانند به بهترین توانایی‌های خود در دانشگاه دست یابند.

دکتر هلمن بیش از ۷۰ مقاله فنی را منتشر کرده و ۱۲ اختراع را به ثبت رسانده است؛ از جمله اختراع رمزنگاری کلید عمومی. این مخترع در سال ۱۹۹۷ مدال levy را از موسسه فرانکلین دریافت کرد و سال ۲۰۰۰ جایزه بین‌المللی مارکونی را گرفت. همچنین در سال ۲۰۱۵ جایزه تورینگ را - که از معتبرترین جوایز صنعت کامپیوتر است و به آن نوبل کامپیوتر گفته می‌شود - دریافت کرد.

اضافه‌شدن نام او به تالار مشاهیر ملی و همچنین انتخابش به عنوان یکی از قهرمانان مهندسی استنفورد از دیگر افتخارات دکتر مارتین هلمن است. او در سال ۲۰۰۲ به عضویت آکادمی ملی مهندسی نیز در آمد.

مارتین هلمن
در کنار همسرش

مارتین هلمن و همسرش دوروتی کتابی با نام «یک نقشه جدید برای روابط: ایجاد عشق حقیقی در خانه و صلح در سیاره» را نوشته‌اند. آن‌ها در این کتاب نشان می‌دهند که چگونه تغییرات لازم برای ایجاد یک ازدواج قوی و مستحکم همان‌ تغییراتی است که برای ایجاد یک جهان مسالمت‌آمیز و پایدار لازم است.

مارتین هلمن در سال ۲۰۱۲ عضو هیئت علمی وابسته به CISAC شد.

تلگرام