شرکت‌های فناوری و اطلاعات کاربران

چگونه شرکت‌های بزرگ تکی شما را برای گرفتن اطلاعات‌تان گول می‌زنند؟

این روزها کم‌تر کسی هست که وقتی برنامه‌ای نصب می‌کند یا در شبکه اجتماعی حساب کاربری می‌سازد، قرارداد میان کاربر و شرکت تولیدکننده را بخواند. غالبا قراردادها چندین و چند صفحه هستند و کسی حوصله خواندن آن‌ها را ندارد و فقط می‌پذیرد و می‌گذرد. ولی آیا می‌دانید با این کار مجوز استفاده از داده‌های خود را به صورت دائمی به آن شرکت داده‌اید؟

معمولا شرکت‌ها با دسترسی به این اطلاعات شما و آنالیز آن‌ها نیاز و علاقه‌مندی‌هایتان را به‌آسانی شناسایی می‌کنند. به عنوان مثال بسته به این اطلاعات تبلیغات هوشمند و محصولات مورد نظر شما را برایتان نمایش و به شما پیشنهاد می‌دهند. در بیش‌تر موارد هم اطلاعات شما به شرکت‌های شخص ثالث فروخته می‌شود.

اما راه حل چیست؟

فین لوتزو-هولم میرستاد، پژوهشگر امنیت اطلاعات، در این سخنرانی می‌گوید: «شرکت‌ها باید بدانند که با اولویت‌بندی حریم خصوصی و امنیت، آن‌ها می‌توانند اعتماد و وفاداری در کاربران خود ایجاد کنند. دولت باید بستر امن اینترنت را ایجاد کند با حصول اطمینان از نحوه اجرا و قوانین به‌روز. و ما، شهروندان؟ ما می‌توانیم از صدای‌مان استفاده کنیم. برای یادآوری به جهان که فن‌آوری تنها زمانی به نفع جامعه است که به قوانین اساسی احترام بگذارد.»

ویدیو زیرنویس فارسی دارد.

 

منبع: سایت تد