Search

۳ نکته ضروری درباره امنیت در دراپ‌باکس

 

آیا شما هم از کاربرانی هستید که از فضای ذخیره‌سازی دراپ‌باکس استفاده می‌کنند؟ آیا در حین اینکه در حال لذت‌بردن از امکان ذخیره‌سازی و به‌اشتراک‌گذاری فایل‌‌هایتان در این فضا هستید، نگران امنیت و حفظ حریم خصوصی‌تان نیز هستید؟ اگر پاسختان نه است، این مقاله را تا آخر بخوانید چرا که در آن به موضوع امنیت استفاده از دراپ‌باکس بیش‌تر پرداخته‌ایم.

در ادامه با ذکر سه نکته ضروری به این می‌پردازیم که چه مواردی را باید هنگام استفاده از دراپ‌باکس رعایت کنید تا کارتان امن و مطمئن باشد. 

نکته اول

اینکه همیشه در نوع اشتراک‌گذاری فایل‌ها با افراد، دقت کنید. مثلا حواستان به این باشد که همراه با فایلی که با افراد دیگر به اشتراک می‌گذارید، اجازه‌ چه کارهایی را به او می‌دهید؟ برای مثال فقط دسترسی و دانلود فایل را به او داده‌اید یا امکان ادیت و ویرایش را نیز به او داده‌اید؟ مثلا زمانی که امتیاز ادیت را به کسی می‌دهید، حواستان به این باشد که آن شخص می‌تواند فایل را حذف نیز بکند، ضمن اینکه قادر خواهد بود که مثلا در یک فولدر، فایل‌های جدیدی اضافه کند یا آن‌ها را حذف هم بکند. 

نکته‌ دوم 

روش‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید با آن‌ها، حساب‌تان را در مقابل دسترسی غیرمجاز، ایمن کنید و حتی چنانچه فردی موفق به دسترسی به حساب‌ شما شود، از فایل‌هایتان محافظت کنید. شما باید یکی از این روش‌ها را برای امنیت حسابتان انتخاب و اجرا کنید. 

اولین روش، فعال‌سازی تایید دو‌مرحله‌ای حساب کاربری دراپ‌باکس است. با این کار، شما مجبور خواهید بود هر بار که وارد  دراپ‌باکس می‌شوید یا دستگاه جدیدی را به حساب‌تان اضافه می‌کنید نیز پسورد و یک کد امنیتی را از که از تلفن همراه‌تان دریافت و وارد کنید. در این صورت، حتی چنانچه افراد دیگری پسورد دراپ‌باکس‌ شما روا بدانند نیز قادر نخواهند بود که بدون کد حساس به زمان، از تلفن‌تان، وارد سیستم شما شوند.

برای این کار، به قسمت تنظیمات حساب‌تان برید و وارد تب Security شوید. در آنجا Two-step verification را فعال کنید و مراحل و اطلاعات خواسته‌شده را وارد کنید.

 

 شما می‌توانید کدها را یا به وسیله اس‌.ام‌.اس دریافت کنید یا از طریق اپلیکیشن‌ Google Authenticator. هنگام فعال‌کردن تایید و بررسی دو‌مرحله‌ای، یک کد پشتیبان اضطراری ۱۶رقمی نیز دریافت می‌کنید که می‌توانید از آن، برای ورود به حساب‌تان در مواقعی که امکان دسترسی به موبایل‌تان را ندارید، استفاده کنید. مثلا اگر که تلفن‌تان را گم کرده باشید، داشتن این کد به شما خیلی کمک می‌کند. پس کد پشتیبان اضطراری رد حتما در جای امنی نگه دارید.

حالا بعد از همه این کارها، رو ی Get started رو بزنید. 

بهتر است که در این مرحله، از دو گزینه‌ پیش رو، Use a mobile app را انتخاب کنید. 

کد را با اپلیکیشن  Google Authenticator اسکن کنید و آن را در مرحله‌ بعد وارد کنید.

روش دوم، کنترل دستگاه‌هایی است که وارد دراپ‌باکس شما می‌شوند. برای این کار می‌توانید رایانه‌ها، موبایل‌ها و تبلت‌هایی که به دراپ‌باکس‌تان دسترسی دارند را نیز مشاهده کنید. چنانچه دستگاه‌هایی در آنجا وجود داشته باشند که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، از دکمه‌جدا‌کردن – یا همان Unlink – برای حذف‌شان استفاده کنید. به این ترتیب که وارد بخش Security شوید، در آنجا دو گزینه‌ Web Browsers و Devices را می‌بینید که در Devices دستگاه‌هایی که امکان دسترسی به دراپ‌باکس شما را دارند، نمایش داده می‌شوند و در قسمت Web browsers، زمان‌هایی که با نسخه‌ تحت وب وارد دراپ‌باکس شدید را نمایش می‌دهند. برای از‌بین‌بردن اتصالات، روی گزینه ضربدر کلیک کنید و گزینه Unlink را بزنید.


 

نکته سوم

فایل‌های مهم خودتان را در فولدر Dropbox Vault قرار دهید. برای دسترسی به محتوای این فولدر نیز باید رمز ورودی که براش تعریف کردید را حتما وارد کنید. 

برای انجام این تنظیمات، به بخش security بروید، در قسمت General وارد  Features شوید و 

گزینه‌ Vault را فعال کنید. در گام نخست می‌بایست کد ورود یا پین برایش تعریف کنید و سپس گزینه Set PIN را بزنید. 

پس از انجام این کارها، فایل‌هایی که می‌خواهید در این فولدر باشند را انتخاب کنید تا در آنجا ذخیره شوند. شما امکان دارید فایل‌هایی که در این فولدر نگه‌داری می‌کنید را با هر کسی که تمایل دارید، به اشتراک بگذارید. 

برای دسترسی به این فولدر نیز در تب All files فولدر Vault را می‌ینید که وقتی آن را انتخاب می‌کنید، باید برای دسترسی به محتویات‌اش، رمز را وارد کنید. فراموش نکنید که شما خودتان می‌توانید وقتی کارتان تمام شد، با زدن علامت قفل، فولدر را قفل کنید. در غیر این صورت اگر به آن دست نزنید، پس از ۲۰ دقیقه – به صورت اتوماتیک – خودش قفل می‌شود.