آنچه باید درباره گوگل‌داکس بدانیم

آیا می‌دانید که می‌شود با استفاده از یکی از سرویس‌های گوگل، که تنها نیازمند اتصال به اینترنت است، از داشتن نرم‌افزار Word بی‌نیاز شد؟ در این مقاله ما همراه باشید تا نحوه استفاده از «گوگل‌داک» Google Docs را توضیح دهیم. این ابزار یکی از سرویس‌های پرکاربرد گوگل است که در حین اینکه امن است و استفاده از آن بسیار راحت، رایگان است و نیازی نیست برای استفاده از آن هزینه‌ای پرداخت کنید. 

گوگل‌داک کارایی یکسانی  با ورد دارد، ضمن اینکه بیش‌تر قابلیت‌های اولیه و کاربردی ورد را نیز دارا ست. گوگل‌داک به شما این امکان را می‌دهد که فایل‌های متنی ایجاد کنید و درست مثل ورد، آن‌ها را ویرایش کنید.

مهم‌ترین قابلیت‌ گوگل‌داک این است که برای استفاده از این سرویس نه نیاز به این دارید که نرم‌‌افزاری نصب کنید، نه هزینه‌ای پرداخت کنید؛ تنها کافی ست که یک حساب گوگل داشته باشید. 

بسیاری از شما – مخصوصا شما کاربرانی که در ایران هستید – امکان خرید نرم‌افزار ورد را ندارید و چون ورد یک نرم‌افزار کاربردی است و نیاز به آن بسیار زیاد، مجبور می‌شوید نسخه کرک‌شده‌ این ابزار را نصب کنید که قطعا با این کار، امنیت‌تان به خطر می‌افتد. اما شما خیلی ساده و راحت می‌توانید به جای آن، از گوگل‌داک استفاده کنید. 

نحوه‌ استفاده از گوگل‌داک

برای استفاده از گوگل‌داک که خیلی راحت، شما با وب و با مرورگر خود می‌توانید به این سرویس دسترسی داشته باشید. اما، امکانی هست که می‌شود برای دسترسی و استفاده راحت‌تر، اپلیکیشن گوگل‌داک را نیز روی دستگاه‌تان نصب کنید. 

برای دسترسی به نسخه‌ تحت وب نیز، کافی است وارد حساب گوگل‌تان شوید و بین ابزارهای گوگل، گوگل‌داک را انتخاب کنید. 

در صفحه اصلی گوگل‌داک، شما می‌توانید تمپلیت دلخواه خودتان را پیدا کنید. 

اگر بخواهید تمپلت ساده را انتخاب کنید، باید گزینه Blank را بزنید؛ صفحه‌ای که مانند صفحه اصلی ورد است. در آن صفحه، می‌توانید شروع به ساخت فایل نوشتاری کنید. همانطور که در نوار‌ابزاراش می‌بینید، می‌توانید فونت مورد نظر، سایز فونت، چپ‌چپن-راست‌چین، رنگ فونت و سایر تنظیمات دیگر را نیز مشخص کنید. 

شما حتی می‌توانید به گوگل‌داک‌های خود عکس، چارت، جدول و امکاناتی مشابه اضافه کنید. 

همچنین این امکان را دارید که به زبان فارسی نیز در گوگل‌داک با فرمت مناسب، فایل متنی ایجاد کنید. 

پس از ایجاد فایل متنی در این ابزار، فایل شما به صورت اتوماتیک در گوگل‌درایو ذخیره می‌شود و هر بار که به صفحه‌ اصلی گوگل داک‌تان مراجعه کنید، فایل متنی‌تان را می‌بینید و می‌توانید آن را باز و ویرایش کنید. ضمن اینکه این امکان را دارید که فایل را به فرمت‌های مختلفی چون ورد و پی‌.دی‌.اف دانلود کنید.

یکی از قابلیت‌های کاربردی دیگر گوگل‌داک، اشتراک‌گذاری فایل‌های متنی با سایر دوستان‌تان از طریق ایمیل است، به این ترتیب که ابتدا گزینه‌ Share را انتخاب می‌کنید. 

بعد ایمیل شخص مورد نظر را انتخاب می‌کنید و روی گزینه Done می‌زنید. 

همان طور که گفتیم، گوگل‌داک یک سرویس تحت وب است؛ یعنی تنها لازمه‌ استفاده از آن، دسترسی به اینترنت است، اما یک قابلیت کاربردی دیگر این سرویس این است که بعد از ایجاد فایل، می‌توانید با انتخاب گزینه‌ Make Available Offline – به صورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت – به فایل‌ متنی‌ خود دسترسی داشته باشید و آن را ویرایش کنید. 

ب غیر از گوگل‌داک، می‌توانید از sheets که مشابه برنامه اکسل و Slides که مشابه پاورپوینت است نیز مانند گوگل‌داک به صورت رایگان استفاده کنید. 

شما می‌تونید فایل‌های اکسل یا پاورپوینت‌های خود را با این ابزارهای امن و رایگان – بدون نیاز به ابزارهای نصبی – بساده و سریع بسازید.