Search

روش کنترل مصرف دیتا در آی.او.اس

تواناتک: یکی از مشکلات عمده‌ کاربران اینترنت که برای اتصال، از اینترنت موبایل‌ استفاده می‌کنند، مشکل مصرفِ دیتا است؛ مخصوصا کاربرانی که در ایران هستند. به دلیل هزینه بالای اینترنتِ نامحدود، افراد همیشه اینترنت با حجم مصرفی مشخصی را خریداری می‌کنند و زمانی که ترافیک مصرفی‌شان به اتمام رسید، مجبور به خرید دوباره آن هستند. پس نیاز دارند که مصرف اینترنت را کنترل کنند.

 برای همین در این مقاله از روش‌هایی می‌گوییم که در کاهش مصرف دیتای اینترنت در آیفون یا دستگاه‌های هوشمند با سیستم‌عامل آی.او.اس می‌توانند مفید باشند. 

ما ۸ راهکار به شما توصیه می‌کنیم که اگر موقع اتصال به اینترنتِ موبایل انجام دهید، مصرف آن را به حداقل می‌رسانید: 

۱. تماس تصویری (یا ویدیوکال) برقرار نکنید

تا جای ممکن این را در نظر داشته باشید. به این دلیل که نوع تماس، حجم زیادی از داده شما را مصرف می‌کند.

۲. پخش زنده موزیک (یا استریم آنلاین) را متوقف کنید

بهتر است زمانی که به دیتای موبایل‌تان وصل هستید، موزیک را همیشه در حالت آفلاین گوش کنید. 

۳. دانلود‌ خودکار آی.او.اس و اپ‌ها را متوقف کنید

در تنظیمات آی.او.اس، می‌توانید این کار را انجام دهید. برای این کار کافی است ابتدا به Setting بروید، App store را باز کنید و در قسمت cellular data، گزینه‌ Automatic downloads را OFF کنید.

۴. سینک‌شدن اتوماتیک عکس‌ها روی آی‌.کلود را خاموش کنید

در قسمت photos در آی.او.اس، تنظیم کنید که وقتی به اینترنت دیتا وصل هستید، عکس‌ها روی آی‌کلود سینک یا همخوان نشوند. 

برای این کار ابتدا به Setting بروید و در قسمت photos، گزینه‌ cellular data را OFF کنید.

۵. دسترسی اپلیکیشن‌ها به اینترنت موبایل را قطع کنید

برای این کار در قسمت setting آی‌.او.اس – جایی که لیست همه اپ‌ها را می‌بنید – آن‌ها را باز کنید و گزینه cellular‌ آن را خاموش کنید که وقتی روی دیتا هستید، این اپلیکیشن‌ها به اینترنت دسترسی نداشته باشند. 

۶. اینستاگرام را طوری تنظیم کنید که مصرف دیتا پایین بیاید

اینستاگرام یکی از اپ‌هایی است که استفاده از آن مصرف اینترنت را بالا می‌برد. پس تنظیمات اینستاگرام را طوری ست کنید که مصرف اینترنت موبایل‌تان پایین بیاید. برای این کار در settings اینستاگرام به قسمت account بروید، وارد بخش data usage شوید و گزینه‌ Use Less cellular Data را بگذارید روی ON.

۷. مصرف دیتا را در واتس‌اپ محدود کنید

شما می‌توانید طوری واتساپ را تنظیم کنید که مصرف اینترنت شما پایین بیاید. به این ترتیب که به Setting اپ بروید، وارد بخش Storage and Data شوید و گزینه‌ Use less data for calls را روی ON تنظیم کنید. همچنین می‌توانید در قسمت Media Auto download، همه موارد را روی Wi-Fi بگذارید. در این حالت مدیا تنها در حالت اتصال به اینترنت وایفای دانلود می‌شود، نه اینترنت موبایل. 

۸. دانلود اتوماتیک فایل‌های دریافتی در تلگرام را متوقف کنید

برای این کار به Settings اپ تلگرام بروید، وارد بخش Data and Storage شوید، به قسمت Using Cellular بروید و گزینه Auto Download Media را غیرفعال کنید. با این کار اصلا مدیای شما در تلگرام در حالت دیتا، دانلود نمی‌شود.