Search

حسین اسلامبولچی؛ متخصص فناوری ارتباطات

دکتر حسین اسلامبولچی یکی از مشهورترین افراد در حوزه مخابرات و ارتباطات است. او مهندس، مبتکر، مخترع و از اثرگذارترین افراد در شرکتAT&T، از جمله مهم‌ترین شرکت‌های مخابراتی در ایالات متحده و همینطور مشاور فناوری دانشکده مهندسی دانشگاه کالیفرنیا است و در آنجا مرکز CNS را راه اندازی کرده است که شامل رشته‌های مختلفی از جمله زمینه‌های مهندسی نانو و زیستی می‌شود. یکی از پیش‌بینی‌های او این بود که «آي‌پی همه چیز را خواهد خورد» بر همین اساس معماری‌ای را پیشنهاد کرد که تمام خدمات مبتنی بر آی‌پی شوند و با یکدیگر و با هر دستگاه مبتنی بر آی‌پی دیگری کار کنند.علاوه بر تمام افتخارات، او دارنده بیش از ۱۱۴۵ ثبت اختراع است.  او از نخستین افرادی بود که به نقش اساسی «فناوری اینترنت» در شکل‌دهی به تمامی سرویس‌های ارتباطی پی برد و نوشته‌ها و فعالیت‌های او به تحقق این ایده در دنیا کمک کرد.

201661503515305170a.jpg

اسلامبولچی او در سال ۱۳۳۸ در ایران متولد شد. دوران تحصیل خود را تا پایان دوره دبیرستان در ایران گذراند و بعد از آن به آمریکا رفت. از دانشگاه‌های سن‌دیگو و کالیفرنیا در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکتری و پست دکتری در مهندسی برق-مخابرات و فیزیک کاربردی فارغ‌التحصیل شد.

در سال ۱۹۸۶ به AT&T Bell Laboratories پیوست و همان اوایل به سمت مدیر اصلی فناوری در سطح جهان این شرکت انتخاب شد و همچنان در کمیته راهبری اجرایی AT&T نقشی مهم را بر عهده دارد. در مقام مدیریت اجرایی AT&T او استراتژی چهار مرحله‌ای جامعی را به اجرا درآورد که شامل خدمات مشتری، انتقال شبکه، انتقال خدمات و انتقال فرهنگی می‌شود که همه ظرف سه سال اجرایی شدند.  او پس از یک دوره موفق کاری در مدیریت بخش تغییرات شبکه، سیستم‌ها و خدمات شرکت AT&T و همزمان با ادغام آن با شرکت SBC مدیریت عاملی یک وب پرتال به نام Divvio را برعهده گرفت. درآمد او تا زمان ترک AT&T شش میلیون دلار در سال بود.

hqdefault.jpg

نشریه‌ بیزنیس‌ویک او را «بازیگر اصلی حفظ موقعیت AT&T به‌عنوان رهبر فناوری» قلمداد کرده بود و از او به‌عنوان «خیال‌پردازی جسور اما عملگرا» یاد کرد. نیویورک‌تایمز هم او را استراتژی‌پرداز برنامه بلندپروازانه آن شرکت برای تبدیل به کمپانی نقل و انتقال داده با فروش مجموعه‌ای از محصولات نرم‌افزاری مانند سیستم‌های امنیت شبکه دانسته بود. اسلامبولچی از سوی انجمن مخترعان و ابداعگران نیوجرسی به‌عنوان ابداعگر سال ۲۰۰۱ معرفی شد. عنوانی که پیش از این به افرادی چون توماس ادیسون و آلبرت انیشتین داده شده است. کتاب او با عنوان چشم‌انداز ۲۰۲۰ جهت‌گیری پایه‌ای صنعت ارتباطات را پیش‌بینی می‌کند.