Bard؛ سرویس هوش مصنوعی گوگل

تواناتک: بارد (Bard) سرویس هوش مصنوعی شرکت گوگل است که در اختیار کاربران قرار گرفته و مانند چت.جی‌.پی‌.تی به سوالات و درخواست‌های شما پاسخ می‌دهد. 

در این مقاله به بررسی نحوه عملکرد این سرویس هوش مصنوعی گوگل می‌پردازیم. 

بارد، در ابتدا بر اساس خانواده مدل‌های زبان بزرگ LaMDA ساخته شد و بعدها بر اساس PaLM توسعه یافت. این چت‌بات مانند سایر چت‌بات‌ها قادر است که پرسش‌های کاربران در زمینه‌های مختلف را پاسخ دهد، با مطرح‌کردن موضوعی در زمینه‌های مختلف برای شما تحقیق و بررسی کند و همچنین در صورت درخواست کاربر، برای او کدنویسی کند.

گوگل در تلاش است که ربات گفت‌وگو را روزبه‌روز بهتر کند و قابلیت‌ها و اطلاعات دقیق‌تری را در اختیار کاربران قرار دهد. این سرویس از زبان‌های مختلفی پشتیبانی می‌کند که زبان فارسی نیز یکی از آن‌ها ست. 

نحوه استفاده ازچت‌بات بارد بسیار ساده است. تنها کافی ست شما یک حساب جی‌میل داشته باشید تا بتوانید از این سرویس به صورت رایگان استفاده کنید.

این سرویس اکنون برای کاربران برخی از کشورها فعال است. برای چک‌کردن این موضوع، به نشانی www.bard.google.com بروید و با حساب گوگل/ جی‌میل لاگ‌این کنید و ببینید این سرویس در کشور شما قابل استفاده است یا خیر. 

تفاوت بارد و چت‌جی‌.پی‌‌تی

گوگل‌بارد، یک چت‌بات یا ربات گفت‌وگوی هوش مصنوعی است که توسط گوگل توسعه یافته و به‌اصطلاح برای پاسخ به سوالات و جستجوهای کاربران در موتور جستجوی گوگل به کار می‌رود. به عبارت دیگر، گوگل بارد عمدتا برای ارائه پاسخ‌های خلاصه و مختصر در قالب نتایج جستجوی وب استفاده می‌شود. در مقابل، ChatGPT توسط OpenAI توسعه یافته و برخلاف گوگل‌بارد که برای پاسخ به سوالات استفاده می‌شود، به عنوان یک مدل تولید متنی عمومی عمل می‌کند. این مدل به طور معمول برای تولید متون طولانی‌تر و تعامل با کاربران در زمینه‌های چت، پاسخ به سوالات، ایجاد داستان و سایر موارد مشابه استفاده می‌شود.

هر کدام از این دو سرویس دارای نقاط قوت و ضعف خود هستند. گوگل‌بارد بر اساس داده‌های ازپیش‌تعیین‌شده و موجود در وب عمل می‌کند و به عنوان یک ابزار سریع و دقیق برای ارائه پاسخ‌های خلاصه و سریع معروف است. ChatGPT از دانش خود به عنوان یک مدل زبانی برای تولید متن استفاده می‌کند و ممکن است به طور اختیاری به پاسخ‌های دقیق‌تر و تفصیلی‌تر برای سوالات پاسخ دهد.

نکات قابل توجه برای کاربران ایران

برای استفاده از سرویس بارد در ایران باید حتما از وی‌.پی‌.ان استفاده کنید. به گفته خود این سرویس: «بارد در ایران فعال نیست. ایران یکی از کشورهایی است که تحت تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده قرار دارد. این تحریم‌ها دسترسی به برخی از محصولات و خدمات خارجی، از جمله سرویس‌های گوگل، را برای شهروندان ایرانی محدود می‌کند. برای استفاده از بارد در ایران، باید از یک ابزار دورزدن تحریم‌ها، مانند VPN، استفاده کنید. این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا IP خود را تغییر دهید و به نظر برسد که از یک کشور غیرتحریم‌شده به اینترنت دسترسی دارید. با این حال، حتی با استفاده از VPN، ممکن است همچنان با مشکلاتی برای دسترسی به بارد در ایران مواجه شوید. این به این دلیل است که گوگل ممکن است دسترسی به آن را برای کاربرانی که از IP ایران استفاده می‌کنند، محدود کرده باشد.»