Search

۹ قابلیت‌ کاربردی مرورگر کروم در اندروید 

اگر شما هم از کاربران مرورگر محبوب کروم در اندروید هستید و از همه قابلیت‌های کاربردی آن اطلاع ندارید، این مقاله را تا انتها بخوانید، به این دلیل که در آن ۹ قابلیت‌ کاربردی مرورگر کروم را در این سیستم عامل بیان کرده‌ایم که می‌تواند کارکردن با آن را برایتان آسان‌تر و جذاب‌تر کند. 

۱. پاک‌کردن اطلاعات مرورگر

یکی از قابلیت‌های کروم، امکان «پاک‌کردن اطلاعات مرورگر» است. برای این کار، منوی سه‌نقطه را لمس کنید، روی گزینه‌ Settings بزنید، وارد بخش Privacy and Security شوید و سپس به قسمت Clear Browsing data بروید. آنجا در تب basic، می‌توانید تاریخچه جستجو کوکی‌ها و کش‌ها و همین‌طور حافظه‌ موقت مرورگر را پاک کنید. 

در تب Advanced نیز می‌توانید موارد بیش‌تری همچون «پسورد‌های ذخیره‌شده»، «اطلاعاتی که به صورت اتوماتیک فرم‌ها را پر می‌کنند»، و «تنظیمات وب‌سایت‌ها» را هم پاک کنید. 

۲. وب‌گردی امن

یکی دیگر از قابلیت‌های مرورگر کروم، امکان وب‌گردی امن است که برای اینکه امنیت شما در مقابل صفحاتی که ممکن است ناامن باشند، حفظ شود، بهتر است تنظیماتی را اعمال در آن کنید. به این ترتیب که ابتدا منوی سه‌نقطه را لمس کنید، روی گزینه‌ Settings بزنید و وارد بخش Privacy and Security شوید. سپس به قسمت Safe Browsing بروید و گزینه Enhanced Protection را فعال کنید و با خیال راحت مشغول وب‌گردی شوید.

۳. امکان فعال‌کردن HTTPS

پروتکل انتقال هایپرمتن، یا HTTPS، نسخه امن پروتکل HTTP است که برای ارسال اطلاعات بین مرورگر و وب‌سایت استفاده می‌شود. HTTPS برای افزایش امنیت انتقال داده‌ها، رمزگذاری می‌شود. برای فعال‌کردنش، منوی سه‌نقطه را لمس کنید و روی گزینه‌ Settings بزنید. وارد بخش Privacy and Security شوید و در نهایت نیز گزینه always use secure connections را فعال کنید. 

۴. وب‌گردی در حالت Incognito Mode

 وب‌گردی در حالت Incognito Mode، نیز یکی دیگر از قابلیت‌های کروم است. زمانی که در این حالت وبگردی می‌کنید، هیچ ردی از شما به‌ جا نمی‌ماند. یعنی در حالت کاملا امن، وب‌گردی می‌کنید.

برای استفاده از این حالت، باید گزینه‌ New Incognito Tab را از منوی اصلی باز کنید. بعد از انتخاب این گزینه، پنجره‌ سیاهی باز می‌شود که می‌توانید بدون نگرانی از اینکه تاریخچه‌ای از شما ثبت شود، در آن وب‌گردی کنید.

۵. امکان بازکردن نسخه‌ وب‌سایت دسکتاپ در موبایل

برای اینکه بتوانید نسخه‌ وب‌سایت دسکتاپ در موبایل را مشاهده کنید، فقط کافی است در مرورگر کروم از منوی سه‌نقطه، گزینه‌ Desktop site را فعال کنید. 

۶. تغییر سایز فونت وب‌سایت‌ها 

برای تغییر سایز فونت وب‌سایت‌ها، منوی سه‌نقطه را لمس کنید، روی گزینه‌ Settings  بزنید و گزینه‌ Accessibility یا قابلیت دسترسی را انتخاب کنید. حالا در قسمت Text scaling، نوار را  به‌ سمت راست یا چپ حرکت دهید تا اندازه‌ متون بزرگ و کوچک شوند. در نهایت آن را به اندازه دلخواه‌تان انتخاب کنید.

۷. فعال‌کردن قابلیت پیش‌بارگیری یا Preloading pages

قابلیت Preloading pages، سرعت لود سایت‌ها را بالا می‌برد. استفاده از این ویژگی باعث می‌شود قبل از اینکه کاربر روی صفحه‌های وب کلیک کند، صفحه‌ها لود شوند. در حقیقت با استفاده از داده‌های کوکی، این قابلیت صفحات را برای شما لود می‌کند.

 برای فعال کردنش، روی منوی سه‌نقطه بزنید، به بخش Settings بروید و گزینه‌ Privacy and Security را انتخاب کنید. در نهایت در بخش Preload Pages نیز گزینه‌ Standard Preloading را فعال کنید.

۸. تغییر موتور جستجو 

اگر خواستید موتور پیش‌فرض مرورگر کروم در اندروید را تغییر دهید، روی منوی سه‌نقطه بزنید. بعد هم روی گزینه‌ Settings، و با انتخاب گزینه‌ Search engine، موتور جست‌وجوی مدنظر خودتان را انتخاب کنید.

۹. فعال‌کردن قابلیت google translate برای ترجمه سایت‌ها 

بعضی مواقع به وب‌سایتی مراجعه می‌کنید، زبان سایت به زبانی غیر از انگلیسی است، کروم قابلیتی داره که با آن می‌توانید محتوای این سایت‌ها را ترجمه کنید. به این شکل که ابتدا روی منوی سه‌نقطه بزنید، وب‌سایت مدنظر را باز کنید و گزینه‌ Translate را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب این گزینه، نواری در بالای صفحه ظاهر می‌شود که در سمت راست آن زبان‌های موجود برای ترجمه وجود دارد و در سمت چپ، منوی سه‌نقطه دیده می‌شود که با انتخاب اون و انتخاب گزینه‌ی More languages، می‌توانید زبان‌های بیش‌تری را به فهرست زبان‌های موجود اضافه کنید. 

با انتخاب هر زبان، وب‌سایت مورد نظرتان را به زبانی که انتخاب کردید، ترجمه کنید.