Search

پاک‌سازی لپ‌تاپ و کامپیوتر – ویژه نوروز

با نوشدن سال بهتر است که دستگاه‌های هوشمندمان را نیز خانه‌تکانی کنیم و از کار با یک دستگاه سبک، مرتب، سریع و امن لذت ببریم.

پاکسازی لپ‌تاپ، کامپیوتر و دستگاه تلفن همراه از اهمیت بالایی برخوردار است. این اقدام نه تنها باعث بهبود عملکرد دستگاه می‌شود بلکه از نظر امنیتی هم خیلی حیاتی است. در این ویدیو اقدامات مهمی را برای پاکسازی لپ‌تاپ برایتان یاد‌آوری می‌کنیم. 

پاکسازی لپ‌تاپ و کامپیوتر را می‌شود در ۳ مرحله مشخص انجام دهیم.

۱- پاکسازی فایل‌های غیرضروری: از طریق برنامه‌های پاکسازی مثل Disk Cleanup یا برنامه‌های دیگر، فایل‌های موقت و غیرضروری را پاک کنید. پاک‌کردن حافظه از اطلاعات غیرضروری و تکراری خیلی مهم است. یادتان نرود که بعد از این کار حتما سطل بازیافت دستگاه‌تان را هم خالی کنید.

۲- پاکسازی برنامه‌های نصب‌شده: حذف برنامه‌هایی که دیگر نیازی به آن‌ها ندارید باید در اولویت‌تان باشد. اگر از یک برنامه‌ای، خیلی وقت است استفاده نکردید یعنی اینکه به آن نیاز ضروری ندارید. پس پاک‌ش کنید. در تواناتک مطلبی در این زمینه داریم با عنوان روش حذف برنامه‌ها در ویندوز ۱۰، که خواندش می‌تواند کمک خوبی در این زمینه به شما بکند. لینکش را گذاشتیم، حتما مطالعه‌‌اش کنید.

۳- پاکسازی مرورگر‌ها: از  پاکسازی تاریخچه مرورگر، کوکی‌ها، و فایل‌های ذخیره‌شده در مرورگرها هم غافل نشوید، چراکه نقش بسزایی در بهبود عملکرد آن‌ها دارند. ما قبلا در دو مطلب، به‌خوبی به این موضوع پرداخته‌ایم. یکی حذف تاریخچه وب‌گردی در مرورگرهای مختلف و دیگری با عنوان مرورگر کروم را پاک‌سازی کنید. همچنین حذف تاریخچه وب‌گردی در مرورگرهای مختلف نیز بسیار مهم است. پس مرورگر کروم نیز را پاک‌سازی کنید.

نکته امنیتی درباره این بخش این است که اطمینان حاصل کنید که تمام نرم‌افزارهای موجود در لپ‌تاپ شما به‌روزرسانی شده‌ باشند و از آخرین نسخه ویندوز یا مک استفاده می‌کنید.

ویدیو کامل تک‌تکانی، شامل مرور نکات امنیتی ضروری

مقاله کامل ۴ گام مهم برای حفظ امنیت دیجیتال – ویژه نوروز