بازیابی ایمیل‌های حذف‌شده در جی‌میل

تواناتک: آیا می‌دانید اگر بنا به هر دلیلی ایمیل‌هایتان را پاک کنید و بنا بر نیازتان دوباره خواستار بازیابی آن‌ها باشید، چه باید بکنید؟ در این مقاله به نحوه انجام این کار می‌پردازیم.

معمولا در سرویس ایمیل گوگل – یا جی‌میل – زمانی که ایمیلی حذف می‌شود، مستقیم به سطل بازیافت می‌رود و به مدت ۳۰ روز در آنجا باقی‌ می‌ماند. شما به‌سادگی می‌توانید در حساب جی‌میل‌تان به تب trash یا Bean بروید و فهرست ایمیل‌هایی که در ۳۰ روز گذشته پاک کرده‌اید را ببینید؛ ایمیل مورد نظر را پیدا کنید وبا انتخاب گزینه Move to که ، بالای ایمیل قرار دارد، آن را به این‌باکس برگردانید.

در این مرحله توجه داشته باشید که اگر بیش از ۳۰ روز از حذف ایمیل گذشته باشد، یا شما به هر دلیلی سطل بازیافت را هم پاک کرده باشید، می‌بایست به ابزار ریکاوری پیام جی‌میل مراجعه کنید. در این سرویس اطلاعاتی که از شما می‌خواهد را مرحله‌به‌مرحله پر کنید و پیش بروید. به این ترتیب گوگل اگر بتواند ایمیل حذف‌شده را برایتان بازیابی کند، به شما اطلاع می‌دهد.

از آنجا که این امکان وجود دارد که از این راه نیز نتوانید ایمیل حذف‌شده‌تان را بازیابی کنید – یعنی گوگل نتواند این کار را با موفقیت انجام دهد – به سراغ Google Workspace بروید. این مورد در صورتی است که شما از سرویس ایمیل تحت Google Workspace استفاده کنید. یعنی اینکه حساب ایمیل شما، حساب سازمانی یا به‌اصطلاح، حسابی باشد که از طریق شرکتی که در آن کار می‌کنید، در اختیار شما قرار گرفته شده باشد.

در این سرویس، اضافه‌ بر از آن ۳۰ روز، برای بازیابی ایمیل‌های حذف‌شد، ۲۵ روز دیگر به شما زمان داده می‌شود.

در این روش، ادمین می‌بایست تنظیمات خاصی را اعمال کند؛ به این ترتیب که ابتدا به قسمت User برود_ یعنی جایی که لیست تمام کاربران نمایش داده می‌شود؛ سپس حساب شما را انتخاب کند و بعد هم روی گزینه‌های More بزند و گزینه Restore Data را انتخاب کند.

در مرحله بعد، محدوده زمانی داده‌ها – که حتما می‌بایست جزو ۲۵ روز گذشته باشد_ را انتخاب کند و در منوی اپلیکیشن، جی‌میل و در نهایت گزینه Restore را بزند.

با این اقدامات، پس از چند روز اطلاعات پاک‌‌شده حساب شما بازمی‌گردد.