آنچه باید درباره امنیت ChatGPT بدانیم

تواناتک: چت‌‌جی‌.پی‌.تی ChatGPT، یک مدل زبانی هوش مصنوعی است که توسط شرکت OpenAI ساخته شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است. در این مقاله به بررسی‌های امنیت داده‌هایی که این سرویس جمع‌آوری می‌کند، می‌پردازیم.

شما می‌توانید از طریق مرورگرها در دسکتاپ و موبایل، با این سرویس تعامل داشته باشید و سوالات خود را از آن بپرسید. چت‌جی‌.پی‌.تی قادر است به سوالات شما در موضوعات مختلف از جمله علوم، فناوری، روان‌شناسی، سلامت و بسیاری شاخه‌‌های دیگر پاسخ دهد. در واقع هدف اصلی چت‌جی‌پی‌تی، ارائه پاسخ‌های سریع و دقیق به سوالات و نیازهای کاربران است. این سیستم سعی می‌کند بهترین پاسخ را به سوالات کاربران بدهد.

سرویس‌های هوش مصنوعی به کمک روش‌های پردازش زبان طبیعی و ماشین لرنینگ، قادر به بررسی و تحلیل داده‌های بزرگ و پیچیده هستند و می‌توانند به کاربران در درک بهتر مطالب، پاسخ به سوالات، برنامه‌ریزی و انتخاب بهتر گزینه‌ها کمک کنند؛ با هدف تحقیق دنیایی هوشمند و بهبود کیفیت زندگی و کاربردی‌ترشدن فناوری است.

چت‌جی‌پی‌تی در کشورهایی مانند کوبا چین، ایران، کره شمالی و روسیه مسدود شده است. برای استفاده از چت جی‌پی‌تی، می‌بایست شماره تلفن خود را وارد کنید که متاسفانه ایران در لیست کشورهای این سرویس نیست.

بسیاری از کشورها استفاده از چت‌جی‌پی‌تی را در کشور خود مسدود کرده‌اند. مثلا ایتالیا به عنوان اولین کشور غربی، سرویس ChatGPT ربات چت هوش مصنوعی محبوب را ممنوع اعلام کرد. ایتالیا علت این کار را نبود شفافیت در استفاده از داده‌ها اعلام کرد.

دولت‌های کشورهای مختلفی هم در حال بررسی راهکارهایی برای مدیریت هوش مصنوعی هستند چرا که نگران داده‌ها و امنیت آن‌ها هستند. آلمان، فرانسه، سوئد و کانادا ترس‌ها و نگرانی‌های مربوط به هوش مصنوعی را بیان کرده‌اند. برای مثال کانادا اعلام کرده است که مشغول بررسی این سرویس است.

بسیاری از شرکت‌ها نیز برای حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از به‌اشتراک‌گذاشتن دادهای مهم و حساس شرکت و استفاده از این سرویس را یا کاملا مسدود کرده‌اند یا برای استفاده از آن محدودیت‌های زیادی را وضع کرده‌اند.

شرکت OpenAI اعلام کرده است که برای ثبت‌نام و استفاده از سرویس چت‌جی‌.پی‌.تی نیاز به وارد‌کردن ایمیل و شماره تلفن است که این کم‌ترین اطلاعات فردی برای استفاده از این سرویس است.

اطلاعاتی که شما در ChatGPT وارد می‌کنید، مانند نام و آدرس ایمیل شما به هیچ عنوان با شخص یا سازمان دیگری به اشتراک گذاشته نمی‌شوند، مگر در صورتی که این اقدام با رضایت شما و برای ارائه خدمات مورد نظر شما باشد.این شرکت ادعا می‌کند که از سیاست‌های امنیتی و حریم خصوصی سختگیرانه برای محافظت از داده‌های کاربران پیروی می‌کند و هرگونه دسترسی غیرمجاز به اطلاعات آن‌ها برای کاربران دیگر یا سازمان‌های خارجی امکان پذیر نیست. اما طی روند استفاده از این سرویس، یک سری اطلاعات به صورت خودکار از شما جمع‌آوری می‌شود که شرکت OpenAI آن‌ها را به این صورت تسیم‌بندی کرده و درباره آن‌ها توضیح داده است:

داده‌های ورودی؛ اطلاعاتی است که مرورگر شما به صورت خودکار هنگام استفاده از این سرویس به وب‌سایت ما ارسال می‌کند. داده‌های ورودی شامل آدرس پروتکل اینترنت، نوع و تنظیمات مرورگر، تاریخ و زمان درخواست شما و نحوه تعامل شما با وب‌سایت ما است.

داده‌های استفاده؛ ممکن است ما به صورت خودکار اطلاعاتی درباره استفاده شما از خدمات این سرویس جمع‌آوری کنیم مانند نوع محتوایی که مشاهده کرده‌اید یا با آن در تعامل هستید. همچنین به نام کشور شما، تاریخ و زمان دسترسی، نوع دستگاه، سیستم‌عامل و آدرس IP و موارد مشابه آن.

اطلاعات دستگاه؛ شامل نام دستگاه، سیستم عامل و مرورگری است که استفاده می‌کنید.

کوکی‌ها؛ ما از کوکی‌ها برای اجرا و مدیریت خدمات خود استفاده می‌کنیم و تجربه کاربری شما را بهبود می‌بخشیم.

این شرکت در ادامه توضیح داده است که از این اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کند، برای چه کارهایی استفاده می‌کند:

مدیریت، حفظ، بهبود و ارائه و تحلیل خدمات
انجام تحقیقات
ارتباط با شما
توسعه برنامه‌ها و خدمات جدید
جلوگیری از سو‌استفاده از سرویس و خدمات ما

شرکت MalwareBytes در مقاله‌ای که به‌تازگی منتشر کرده است، از چت‌جی‌پی‌تی پرسیده که آیا اطلاعات ما را با کسی به اشتراک می‌گذاری‌؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: به عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی، من قابلیت به‌اشتراک‌گذاری یا فاش‌کردن اطلاعات به هیچ کس دیگر را ندارم. با این حال، لطفا توجه داشته باشید که گفت‌وگوهای ما برای کنترل کیفیت و بهبود سیستم در لاگ‌های سیستم ضبط می‌‌شوند. این لاگ‌ها معمولا تنها برای توسعه‌دهندگان و کارکنانی که سیستم را نگهداری می‌کنند، در دسترس است و تحت سیاست‌های حریم خصوصی و امنیتی سختگیرانه در دسترس به آن‌ها قرار دارد.

اشتراک‌گذاشتن اطلاعات مهم و حساس خود با چت‌‌جی‌پی‌تی، مانند این است که شما رازی را به دوست خود بگویید و از آن انتظار داشته باشید این راز را با کسی به اشتراک نگذارد ولی با همه این‌ها این احتمال وجود دارد که در حین صحبت با دوستان دیگر این راز فاش شود. در حقیقت هیچ ضمانتی در این ضمینه وجود ندارد.

توصیه ما به شما این است که اگر از این سرویس استفاده می‌کنید، به هیچ عنوان اطلاعات شخصی، مهم و حساس خود را در طرح سوال و مسئله وارد نکنید. همچنین اگر سوالات کاری از آن می‌پرسید، به هیچ‌ عنوان اطلاعات مهم و حساس شرکت خود را وارد نکنید.