شبکه کودک یا کانال تلقین ایدئولوژی؟

کودکان ایرانی گروگان حکومتی هستند که آنان را به چشم سربازان ایدئولوژی خون‌محور خود در آینده می‌بیند. ایدئولوژی غرب‌ستیزی که در آن امنیت ذهنی ملت ایران تقریبا معنی ندارد. بی‌اهمیت‌بودن امنیت جسمی و ذهنی ملت ایران برای جمهوری اسلامی شامل کودکان نیز می‌شود.

جمهوری اسلامی مدت‌هاست به ضرورت شستشوی مغزی کودکان از راه‌های نوین پی برده است و از این رو تلاش می‌کند از صداوسیمای خود برنامه‌هایی را پخش کند که در آن‌ها در قالب برنامه‌های کودک، بیانیه‌های حکومتی و سبک‌زندگی مطلوب جمهوری اسلامی به عنوان «تربیت بومی» به کودکان قالب می‌شود.

«محمد سرشار» که خود در «دانشگاه امام صادق» دوره دیده است و اکنون مدیریت شبکه کودک را بر عهده دارد از رویکرد این شبکه به سختی دفاع می‌کند و وقتی از در پاسخ به انتقادها برمی‌آید، تلاش می‌کند بحث درباره کودکان را نیز به بحثی سیاسی بدل کند.

چنان‌که در آبان ۹۹ در قالب پاسخ به برنامه انتقادی تلویزیون «من و تو» از رویکرد ایدئولوژیک شبکه کودک، این شبکه را «شبکه ضدانقلابی» توصیف کرد که از «موفقیت قهرمان‌های بومی» می‌هراسند و دوست ندارند چنین اتفاقی رخ دهد!

این بخشی از پاسخ مدیر شبکه کودک به انتقاد تلویزیون «من و تو» است: «پویانمایی‌های حسنا کوچولو، کارتونی‌ها، شهر موشکی، و… در راهند تا فصل جدیدی را در تجربه ایرانی قهرمان‌سازی برای خردسالان و کودکان بگشایند. واکنش شبکه من و تو به این مساله را نباید ساده گرفت. آنها از موفقیت قهرمان‌های بومی می‌ترسند و دوست ندارند فرزندان ما با سبک زندگی اسلامی ایرانی تربیت شوند.»

محمد سرشار فرزند «محمدرضا سرشار» است که او نیز سال‌ها در رادیوی جمهوری اسلامی خانه کرده بود و از جمله به مدت ۲۴ سال برنامه «قصه ظهر جمعه» را در اختیار داشت. در واقع محمد سرشار را می‌توان یک مدیر رانتی نیز دانست که به احتمال فراوان نفوذ پدر در صداوسیمای جمهوری در برکشیده‌شدن او به عنوان مدیر شبکه کودک بسیار موثر بوده است.

نام انیمیشن‌هایی که این شبکه تولید می‌کند نیز خود به گویایی بیانگر سیاست‌های حاکم بر آن است. «شهر موشکی»، «سرزمین خون و خاکستر» و «داستان پیامبران» از جمله این عناوین هستند. برنامه‌های دیگر نیز که از عناوین ایدئولوژیک عاری هستند در عوض سرشار از محتوای ضدکودک و ایدئولوژی‌محوری هستند.

بدون هیچ‌گونه توضیحی تنها به نقل معرفی یکی از برنامه‌ها به نام «شجاعان» از زبان خود این شبکه می‌پردازیم: «مجموعۀ شجاعان، رشادت‌ها و دلیری‌های یک گروه از خلبانان هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران را به تصویر می‌کشد که در مأموریت‌ها و عملیات‌ مختلف دوران دفاع مقدس حضور داشتند. روایت تلاش‌ها و ازخودگذشتگی‌های رزمندگان جبهه‌های حق علیه باطل هرگز تمامی نخواهد داشت و صلح و آرامش پس از جنگ، مرهون دلاوری‌های این عزیزان است.» 

این معرفی برنامه کودک است یا بیانیه جنگی؟!

البته وقتی چارچوب تولید برنامه‌های کودک در شبکه کودک جمهوری اسلامی بر اساس رویکرد فقهی مطلوب جمهوری اسلامی باشد طبعا اگر جز این باشد عجیب است. در حالیکه در دنیای مدرن تلاش می‌شود از آخرین استنادات و مطالعات آکادمیک برای تربیت و رشد کودکان بهره گرفته شود، مدیر شبکه کودک درباره چارچوب تولید انیمیشن‌های این شبکه گفت: «به خانواده‌های متدین و فعالان عرصه پویانمایی اطمینان می‌دهم که: تولید پویانماییهای شبکه کودک بر اساس استفتائات مکتوب از دفتر رهبری بوده و چارچوب فقهی این اقدامات مشخص است»!