محمدصالح مفتاح؛ معاون ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر

در جمهوری اسلامی مفاهیم ارزشمند بشری به صورت وارونه عمل می‌کنند و بر ضد خود عمل می‌کنند. یکی از مفاهیم ارزشمند بشری عدالت است که در جمهوری اسلامی به نام آن انواع تبعیض‌ها اعمال می‌شود و کارگزاران رسانه‌ای و سیاسی جمهوری اسلامی به نام عدالت مجری تبعیض می‌شوند و به آن افتخار نیز می‌کنند.

یکی از افراد وابسته به جمهوری اسلامی «محمدصالح مفتاح» نام دارد. در پیشینه او عضویت در گروه موسوم به «جنبش عدالت‌خواه دانشجویی» دیده می‌شود. گروهی که با هسته سخت قدرت در جمهوری اسلامی رابطه نزدیک داشت و دارد و اساسا در دایره گفتمانی دستگاه ولایت فقیه گام بر می‌دارد و بر اساس خط قرمزهای تعیین‌شده توسط نمایندگان خامنه‌ای، لفاظی‌های خود را تنظیم می‌کنند.

محمد صالح مفتاح که به پشتوانه عضویت در این گروه، در سال ۱۳۸۷ نزد خامنه‌ای سخنرانی نیز کرد و ذوق‌زدگی و خاطره‌پردازی او از این سخنرانی اکنون در سایت خود خامنه‌ای قابل دسترسی است، از جمله کسانی‌ست که اکنون به عنوان «معاون رسانه، فرهنگ‌سازی و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر» فعالیت می‌کند. او در این نهاد که با بودجه و سرمایه مردم، کارویژه آزاررسانی به ملت ایران را پیش می‌برد معاون «جلیل محبی» است؛ آخوند جوانی که ویدئوی ولع شگفت‌انگیز او برای خوردن خرما، در جریان مناظره‌ای در تهران، به صورت گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود.

مفتاح همچنین «رئیس کمیته سیاسی جمعیت پیشرفت و عدالت» نیز است. مفتاح خود را «اهل رسانه» نیز تعریف می‌کند. احتمالا از روی همین «اهلیت» است که با گوشی آمریکایی آیفون حضوری فعال و شبانه‌روزی در شبکه‌های اجتماعی آمریکایی همچون توییتر و اینستاگرام نیز دارد و در آنجا شبانه‌روزی به بیان ایده‌های ضدآمریکایی مشغول است! توییتر از سوی جمهوری اسلامی فیلتر شده است و خامنه‌ای خود فتوا داده است که حضور در آن «حرام» است؛ ولی به نظر می‌رسد محمدصالح مفتاح در این مورد فتوای رهبر خود را زیر پا می‌گذارد و از توییتر دل نمی‌کند.

برای آنکه با عمق نفوذ نگاه تبعیض‌محور در نگاه امثال محمدصالح مفتاح آشنا شویم کافی‌ست سری به اینستاگرام او بزنیم و از خلال این متن دریابیم که او چگونه از اینترنت بدون فیلتر برای خود راضی است ولی از فیلترینگ آن برای مردم دفاع می‌کند: «در حاشیه افطاری فعالان فرهنگی وزیر ارتباطات را دیدم. به عنوان یک فعال رسانه، به‌دلیل اینترنت بدون فیلتر که در اختیار خبرنگاران قرار گرفته تشکر کردم… درباره رفع فیلتر توییتر پرسید که من صراحتا گفتم که توییتر خطرات زیادی دارد و نمی‌دانم در شرایط فعلی به نفع نظام و مردم باشد. مثلا پورنوگرافی در توییتر ممنوع نیست و ذیل عنوان محتوای حساسیت برانگیز دسته بندی می‌شود که کاربر در صورتی که تنظیم کند به آنها دسترسی دارد و بدون اخطار می‌بیند… .»

فیلترینگ یکی از عینی‌ترین نمودهای تبعیض است و در جمهوری اسلامی تبدیل به پدیده‌ای ساختاری شده است. البته بدیهی است وقتی خود خامنه‌ای – به عنوان سرکرده جریانی که اکنون کشور را همچون غنیمت در دست خود دارد – در رسانه‌های فیلترشده آمریکایی همچون توییتر به چند زبان حضور دارد، پادوهای رسانه‌ای او همچون محمدصالح مفتاح نیز از آن دفاع کنند و در حالی که فخر عدالت‌جویی می‌فروشند، ننگ دفاع از تبعیض بر پیشانی‌شان حک شود.

محمدصالح مفتاح که در نهاد «دانشگاه امام صادق» دوره دیده است در گفتگوهای رسمی خود نیز از فیلترینگ دفاع می‌کند و آن را همچون داروی مسکّن برای کشور می‌داند ولی توصیه می‌کند نباید محدود به فیلترینگ ماند و برای کنترل بر فضای مجازی فارسی‌زبان باید پیش‌تر رفت.

این بخشی از گفت‌وگوی محمدصالح مفتاح با ایسنا در تابستان ۱۳۹۸ است که در وبسایت «اصلاح‌طلب» جماران نیز منعکس شده است و به خوبی نگاه ضدمردمی مفتاح را نشان می‌دهد: «اگر زمانی تنها راهکار ما برای مدیریت فضای مجازی و رسانه فیلترینگ بوده امروز باید به این نتیجه برسم که فیلترینگ تنها راهکار نباید باشد بلکه به عنوان مسکنی برای این است که برنامه‌های دیگر خود را ایجاد کنیم مثلا شبکه‌سازی کنیم یا نظارت‌های دیگری داشته‌ باشیم و تولید محتوا کنیم».