Search

نکاتی مهم درباره باتری گوشی‌ هوشمند

تواناتک: عمر باتری گوشی، یکی از مشکلاتی است که کاربران تلفن‌های هوشمند این‌روزها با آن روبه‌رو هستند. بعضی از ما برای افزایش عمر باتری گوشی خود دست به اقداماتی می‌زنیم که نه تنها مناسب نیستند و عمر باتری را افزایش نمی‌دهند، بلکه به گوشی آسیب وارد می‌کنند. در ادامه مطلب با ما باشید تا به نکات مهم در این خصوص بپردازیم.

بعد از شارژ کردن باتری گوشی به طور کامل، حتما گوشی را از شارژر جدا کنید. این عبارت قطعا برای همه شما هم آشناست که اگر پس از شارژ باتری گوشی آن را از شارژر جدا نکنید، به گوشی آسیب وارد می‌شود. این موضوع برای گوشی‌های قدیمی درست بود. در گوشی‌های قدیمی با توجه به جنس باتری آن‌ها وقتی بیش از حد گوشی به شارژر متصل بود، گوشی بیش از حد داغ می‌شد و بعد از گذشت زمان کارایی آن پایین می‌آمد. افزایش دمای گوشی به باتری آسیب جدی وارد می‌کرد. اما این موضوع اکنون در گوشی‌های هوشمند امروزی برطرف شده است چرا که در دستگاه‌های هوشمند امروزی مدیریت انرژی هوشمندانه‌تر عمل می‌کند و اگر گوشی پس از شارژ کامل باز هم به شارژر متصل باشد، برای آن هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. پس اگر از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنید، و بعد از شارژ گوشی، شارژر هنوز به گوشی متصل بود، نگران نباشید، چرا که اتفاقی رخ نخواهد داد.

برای شارژ گوشی، باید حتما باتری گوشی خالی باشد؛ این عبارت هم کاملا اشتباه است. برای گوشی‌های قدیمی این داستان سازگارتر است چرا که باتری‌های آ‌ن‌ها نیکل کادمیوم یا نیکل هیدرید فلز بوده و این باتری‌ها اگر قبل از شارژ به‌صورت کامل خالی نشوند، ظرفیت اصلی خود را به‌ اصطلاح فراموش می‌کنند. اما در گوشی‌های هوشمند امروزی که جنس باتری لیتیوم یون است، داستان متفاوت است. باتری‌های لیتیوم یون بیشترین عمر را در بین انواع باتری‌ها دارند، اما همیشه باید از خالی شدن آن‌ها بپرهیزید، این نوع باتری باید حتما قبل از خالی شدن کامل در شارژ قرار بگیرند تا آسیب نبینند. پس اگر از کاربران گوشی‌های هوشمند هستید، به هیچ‌عنوان نگران این موضوع نباشید که حتما باید شارژ گوشی شما خالی شود و بعد آن را به شارژ متصل کنید، بلکه اگر شارژ باتری گوشی شما کاملا خالی شود، می‌تواند برای باتری خطرناک هم باشد.

حتما از شارژر اصلی گوشی برای شارژ آن استفاده کنید. این عبارت تنها به نفع تولیدکنندگان گوشی و لوازم جانبی آن‌هاست. بسیاری از شما در کاتالوگ‌های گوشی‌های خود حتما دیده‌اید که نوشته شده است حتما برای شارژ گوشی از شارژ اصلی گوشی استفاده کنید. شرکت‌ها می‌خواهند شما را برای خرید لوازم جانبی گوشی تشویق کنند و بحث سلامت باتری گوشی شما مطرح نیست. هر شارژری که بتواند گوشی شما را شارژ کند، برای این کار مناسب است و استفاده از آن هیچ آسیبی به سلامتی باتری گوشی شما وارد نمی‌کند. در برخی مواقع نوع شارژر است که اگر عوض شود می‌تواند در سرعت شارژ باتری گوشی شما موثر باشد برای مثال سرعت شارژ با کابل‌های یو‌اس‌بی از سرعت شارژ با شارژ‌های اصلی کمتر است، اما در کل همه آ‌نها قادر به شارژ باتری گوشی شما هستند بدون آنکه آسیبی به سلامتی آن وارد کنند.

از گوشی که متصل به شارژر است، استفاده نکنید. این عبارت‌ هم زیاد به گوش شما خورده است، عبارتی که از نظر منطقی ثابت نشده است. بسیاری از شما شنیده‌اید که وقتی گوشی برای شارژ به شارژر متصل است، استفاده از آن خطرناک است و احتمال آتش گرفتن، منفجر شدن و برق‌گرفتگی است که هیچ یک از موارد ذکر شده درست نیست، چون هیچ یک به اثبات نرسیدند.

غیرفعال کردن بلوتوث، مکان‌یاب عمر شارژ باتری را افزایش می‌دهد. این عبارت هم به صورت کامل درست نیست. درست است غیرفعال کردن مکان‌یاب، بلوتوث، جی‌پی‌اس و فعال کردن حالت پرواز می‌تواند اندکی عمر باتری را افزایش دهد، اما این میزان آنقدر زیاد نیست. مثلا می‌شود به افزایش یک ساعت و نیم عمر باتری در طول یک روز اشاره کرد. پس بهتر است از هر سرویسی که می‌خواهید در هنگام نیاز استفاده کنید.

اگر به دنبال راهکارهایی برای کاهش مصرف باتری گوشی هوشمند خود هستید، حتما این مقاله را بخوانید.

منبع