Search

پروژه فیلترینگ غیرهمسان اجرا خواهد شد؟

تواناتک: در هفته گذشته محمدجواد آذری‌جهرمی، ویزر ارتباطات، از موافقت اولیه دادستانی برای اجرای پروژه فیلترینگ غیرهمسان خبر داد. وزارت ارتباطات و دادستانی درباره اجرای این پروژه و نحوه اجرای آن در حال مذاکره هستند. طرحی که به گفته آنها در سه ماه آینده اجرا خواهد شد.

 در این پروژه آنها تلاش می‌کنند دسترسی کاربران به اینترنت را براساس موقعیت، سن و سایر شرایط محدود کنند. در حقیقت این نوعی فیلترتینگ براساس شرایط و ویژگی‌های کاربران است.

با اجرایی‌شدن این پروژه هر کاربر باید با ثبت مشخصات فردی، برای خود یک حساب کاربری بسازد تا با توجه به مواردی چون شغل و سن به منابعی مختلف با محدودیت‌هایی تعریف‌شده دسترسی پیدا کند. در حقیقت در این روش دسترسی کاربران به برخی از وب‌سایت‌ها به صورت کامل محدود نمی‌شود، بلکه هر کاربر بنا بر شرایط خود به بخش محدودی از سایت‌ها دسترسی پیدا خواهد کرد.

وزیر ارتباطات همچنین در خصوص پروژه فیلترینگ هوشمند اینگونه گفت : ” با پیشرفت برنامه‌ها اکنون اغلب برنامه‌ها از پروتکل HTTPS استفاده می‌کنند که عملاً امکان فیلترینگ هوشمند روی آنها وجود ندارد.” (پروتکل HTTPS، پروتکل امنی است که کلیه داده‌ها و اطلاعات بین سرور و کلایت را رمزگذاری می‌کند و امکان دسترسی به این اطلاعات را از بین می‌برد.)

 جهرمی علت ناموفق بودن پروژه فیلترینگ بر روی شبکه‌های اجتماعی را رمزگذاری ترافیک بخشی از این شبکه‌ها دانست.

جهرمی همچنین در خصوص فیلترینگ تماس صوتی تلگرام گفت : “رفع فیلتر سرویس تماس صوتی تلگرام و باز کردن آن در اختیار وزارت ارتباطات نیست و مرجع قضایی به عنوان صادر کننده این حکم بر روی آن پافشاری دارد.” او در ادامه گفت : ” ما همچنان در حال بررسی هستیم که این موضوع را پیگیری کنیم اما از سوی دیگر مصرف کنندگان می توانند از سرویس های مختلف دیگری که این امکان را برای آنها فراهم می کند استفاده کنند.”

جهرمی در ادامه به موضوع ترافیک داخلی و خارجی هم اشاره کرد. این پروژه به این شکل خواهد بود که هزینه‌ای که شما برای ترافیک مصرفی برای دسترسی به منابع و سایت‌های خارجی پرداخت می‌کنید بالاتر از هزینه‌ای است که شما برای دسترسی به سایت‌های داخلی پرداخت می‌کنید.

محمدجواد آذری جهرمی در نشست خبری با خبرنگاران مهر و فارس به موضوعات بالا اشاره کرد. این در حالی است که جهرمی این توییت را در توییتر خود ارسال کرده است و پروژه فیلترینگ غیرهمسان را تکذیب کرده است. در حالی که خبرگزاری مهر در سایت خود منتشر کرده است : “وی (جهرمی) گفت: پیرو مذاکرات مکتوب با دادستانی این موضوع مورد موافقت قرار گرفته که شروطی برای آن در نظر گرفته شده است.”

 نظر کارشناسان تواناتک در خصوص صحبت‌های اخیر جهرمی در خصوص فیلترینگ غیرهمسان و تعرفه‌بندی داخلی و خارجی اینترنت

فیلترینگ غیرهمسان پیش از هر چیزی پروژه تبعیض آمیزی است، چرا که هر فرد با توجه به جنیست، موقعیت و سن خود امکان دسترسی به سایت‌ها و منابع اینترنتی را دارد. در حالی که دسترسی آزاد به منابع و سایت‌های اینترنتی بدون محدودیت از حقوق طبیعی هر انسانی است. قطعا با اجرایی شدن این طرح زن‌ها و مردها امکان دسترسی به منابع یکسانی را نخواهند داشت.

طرح تعرفه‌بندی داخلی و خارجی اینترنت در حقیقت سیاستی برای تشویق کاربران برای استفاده از منابع و وب‌سایت‌های داخلی است. قطعا شما مثل الان امکان استفاده از وی‌پی‌ان و فیلترشکن‌ها را خواهید داشت ولی وقتی شما از فیلترشکن‌ها برای عبور از فیلترینگ و دسترسی به منابع فیلترشده استفاده می‌کنید، شما باید هزینه ترافیک مصرفی خارجی را پرداخت نمایید.