Search

جورجتو جوجارو؛ طراح برتر خودرو در قرن بیستم

تواناتک- جورجتو جوجارو (Giorgetto Giugiaro) هفتم آگوست ۱۹۳۸ در گارسیوی ایتالیا به دنیا آمد. پدرش ماریو، نقاش بود و از کودکی جورجتو را به هنر، مخصوصا نقاشی، تشویق می‌کرد. زمانی که یکی از مدیران فیات با نام دانته جیاکوزا آثار جورجتو را در یکی از نمایشگاه‌های مدرسه دید متوجه هوش و استعداد بالای او در طراحی شد. همین امر موجب شد تا جورجتو، زمانی که تنها ۱۷ سال داشت، در مرکز طراحی فیات مشغول به کار شود. او به مدت چهار سال در آن‌جا کار می‌کرد و در سال ۱۹۵۹ فیات را ترک کرد. او که جوانی بااستعداد بود پس از مدتی در استودیو Bertone به عنوان مدیر طراحی استخدام شد.

جوجارو در مدت شش سال تجربیات گرا‌ن‌بهایی را در آن استودیو به دست آورد. طراحی خودروهای فوق‌العاده‌ای مانند: آلفا رومئو ۲۰۰، فراری 250GT، استون مارتین DBG GT، مازراتی GT 5000، آلفا رومئو ۲۶۰۰ تنها گوشه‌ای از طراحی‌های به‌یادماندنی‌اش هستند. در سال ۱۹۵۶ جورجتو به استودیو طراحی Ghia رفت و به عنوان مدیر طراحی در آن‌جا مشغول به کار شد، در Ghia نیز طراحی‌های فوق‌العاده‌ای را برای شرکت‌های مازراتی و فیات انجام داد.

1

سال ۱۹۶۳ جورجتو با ماریا ترسا سرا ازدواج کرد. آن‌ها صاحب دو فرزند به نام‌های فابریتزیو و لارا شدند. در سال ۱۹۶۷ پس از ۹ سال فعالیت در شرکت Ghia آن‌جا را ترک کرد و استودیوی شخصی خود با نام Italdesign را در مونکالیری ایتالیا راه‌اندازی کرد.

جورجتو برای نخستین بار در سال ۱۹۶۸ از طرح‌های خود در شرکت ایتال دیزاین در نمایشگاه خودروی تورین رونمایی کرد. طرح‌هایش در آن نمایشگاه دورانی تازه را در طراحی خودرو، با نام دوران «کاغذ تاشده» آغاز کرد. خودروهایی که در آن دوران طراحی شدند دارای لبه‌های تیز بودند؛ مثل لوتوس اسپرت و نمونه‌های متعدد لامبورگینی. بیزارینی مانتا اولین تجربه کاری ایتال دیزاین بود. طراحی داخلی این ماشین از اولین تجربه‌ها در صنعت خودروسازی بود. جورجتو این خودرو را در سال بعد نیز در نمایشگاه لس‌آنجلس به نمایش گذاشت.

جوجارو در شرکت خود سفارش‌های شرکت‌های عظیمی همچون فولکس واگن، مازراتی، آئودی، بی‌ام‌و، لامبورگینی و پورشه را انجام داد. خودروی دلورین DMC12، یکی از مشهورترین خودروهای طراحی‌شده توسط جورجتو بود؛ درِ این خودرو از کنار باز می‌شد و پس از سال‌ها هنوز هم این نوع طراحی بی‌ نظیر است. از این خودرو در فیلم‌های علمی-تخیلی زیادی استفاده شد. خودرو لوتوس اسپریت S1 نیز یکی دیگر از خودروهای معروف جورجتو در ایتال دیزاین بود که در فیلم‌های ۰۰۷ (جیمز باند) از آن استفاده شد.

1

از دیگر طراحی‌های جورجتو می‌شود به ماشین فولکس واگن گلف MK1، بی‌ام‌و M1، سوبارو SVX، آلفا رومئو بررا، فیات پاندا MK1، مازراتی بورا و لامبورگینی کالا اشاره کرد. جورجتو پس از موفقیت‌های بسیار در صنعت خودرو تصمیم گرفت به دیگر صنایع نیز مانند طراحی تلفن، ساعت، لوازم کامپیوتری، لوازم آرایشی و دوربین وارد شود. طراحی برخی از دوربین‌های نیکون، طراحی اسلحه کمری و مسلسل‌های نیمه‌اتوماتیک برای شرکت‌هایی مانند برتا از کارهای او بود؛ همچنین طراحی موتورسیکلت برای شرکت‌های مختلفی از جمله سوزوکی از دیگر طراحی‌های جورجتو در شرکت ایتال دیزاین بود.

فابریتزیو، پسر جورجتو، در سال ۱۹۹۰ به طور دائمی به شرکت ایتال دیزاین پیوستجورجتو در سال ۱۹۹۹ به عنوان طراح برتر خودرو در قرن بیستم معرفی شد و در سال ۲۰۰۲ نیز نامش به تالار مفاخر صنعت خودروسازی افزوده شد.

در آگوست سال ۲۰۱۰ هولدینگ لامبورگینی به عنوان زیرمجموعه آئودی ۹۰.۱ درصد از سهام شرکت ایتال دیزاین را خریداری کرد. در ژوئن سال ۲۰۱۵ نیز شرکت آئودی باقی سهام این شرکت را خریداری کرد و به این ترتیب امتیاز برند و پتنت‌های این شرکت به لامبورگینی رسید. فابریتزیو تصمیم گرفت سهام‌ خود و پدرش را به آئودی بفروشد. پس از فروش کل سهام این شرکت، جورجتو جوجارو از شرکتی که روزی خود آن را افتتاح کرده بود، استعفا داد.