Search

پژمان نوزاد؛ از فروش فرش تا سرمایه‌گذاری در سیلیکون‌ولی

سیلیکون ولی منطقه‌ای است که مشهورترین شرکت‌ها و نخبگان تکنولوژی جهان را در خود جای داده است. پژمان نوزاد یکی از این افراد و از سرمایه‌گذاران خطرپذیر و موفق دنیای تکنولوژی آمریکاست. او در ایران بزرگ شده و بعد سپری کردن دوره سربازی به آلمان رفته و بعد از آن به آمریکا آمده است.

قصه آمریکا آمدنش هم جالب است، یك ماه بعد از آن‌که به آلمان می‌رود، برادرش به او می‌گوبد كه با او به سفارت آمریكا برود، برادر پژمان می‌خواست به آمریكا برود اما موفق به اخذ ویزا نشده بود، پژمان یك روز با او می‌رود و مصاحبه می‌دهد، در مصاحبه برای گرفتن ویزا به كارش در نشریات ایران و انجام مصاحبه‌های ورزشی اشاره می‌کند و به همین سادگی توانست ویزای خبرنگاری بگیرد. دو ماه پس از آن با ۷۰۰ دلار و بدون آن‌که انگلیسی را بتواند خوب صحبت کند به سان‌فرانسیسکو می‌رود. او در این زمان ۲۳ ساله بود و ابتدا در یک کارواش و بعد در یک مغازه کوچک قهوه مشغول به کار شد.

او پیش از آنکه سرمایه‌گذار در دنیای تکنولوژی شود فرش‌فروش بود. زمانی که به آمریکا می‌آید در فروشگاه فرش عمیدی مشغول به کار می‌شود. یک آگهی باعث می‌شود که پژمان با عمیدی تماس بگیرد. زمانی که او قصد قطع تلفن را داشت به دلیل این‌که نوزاد سابقه‌ای در این عرصه نداشت با شنیدن یک جمله از طرف او پشیمان می‌شود: «چطور می‌توانید گزینه‌ای را رد کنید که حتی او را ندیده‌اید؟»

سابقه کار در حوزه فرش این باور را برای او ارمغان آورد که توانایی قابل توجهی در ایجاد ارتباط میان افراد دارد، بنابراین به سراغ تاسیس شرکتی برای جذب سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تکنولوژی تاسیس کرد. پژمان نوزاد افرادی که قصد سرمایه گذاری در جهان تکنولوژی دارند را به کارآفرینانی وصل می کند که به دنبال جذب سرمایه هستند. او از این طریق سرمایه‌گذاران زیادی را ترغیب کرده است و برای کارآفرینان زیادی سرمایه جذب کرده است از جمله آن‌ها که برای خوانندگان ایرانی شاید جذاب باشد دراپ باکس است که آرش فردوسی ایده‌پرداز آن بود. در همین رابطه می‌گوید: «من آرش فردوسی را در یک ارائه در Y Combinator دیدم و خیلی از کارش خوشم آمد برای همین او را به سکویا معرفی کردم و آنها هم سرمایه‌گذاری کردند. دراپ باکس در چند دور سرمایه اولیه خوبی جمع کرد و الان آینده روشنی دارد.»

او به عنوان شریک مدیریت بنیان گذاری Pejman Mar Ventures یکی از موفق ترین سرمایه داران سرمایه گذاری ریسک پذیر سیلیکون ولی محسوب می‌شود که برای توسعه بخش تکنولوژی متعهدترین استارت آپ‌ها، هم از لحاظ زمانی و هم از لحاظ مالی سرمایه‌گذاری می‌کند و یک مرکز رشد به نام گاراژ راه‌اندازی کرده است و با جوانان مستعد وقت می‌گذراند. نام گاراژ را به این دلیل انتخاب کرده است که جرقه بسیاری از شرکت‌های موفق در گاراژ خانه‌های دره سیلیکون زده شده است.

نوزاد درباره پیگیری آرزوها می‌گوید: «به نظر من خیلی مهم است که آرزوهای خیلی بزرگی داشته باشیم، ولی شروع باید بسیار کوچک باشد. مثلا شرکت Yelp در حال حاضر یک شرکت بسیار بزرگ و مهم شده است و در بسیاری از کشورها فعالیت می‌کند . همچنین  در بسیاری از فعالیت‌های محلی مثل رستوران ،  بیمارستان،  تعمیرگاه و … مرجع مردم برای بررسی کسب‌و‌کارهاست. ولی آنها از یک کار بزرگ شروع نکردند. شروع بسیار فروتنانه‌ای داشتند و گفتند مشتریان جوان رستوران‌های یک محله خاص سان‌فرانسیسکو آن را امتیازدهی کنند. به مرور و کم‌کم به همه گروه‌های سنی و بعد به همه سان‌فرانسیسکو تعمیم دادند و  الان به جایی رسیده‌اند که همه جای دنیا را دارند.»