سم مور والتون؛ از شیرفروشی تا سومین خرده‌فروشی بزرگ آمریکا

تواناتک- سم مور والتون (Sam Moore Walton) در تاریخ ۲۹ مارچ ۱۹۱۸ در کینگفیشر اوکلاهاما به دنیا آمد. او در خانواده‌ای تقریبا فقیر و کشاورز زندگی می‌کرد. بعدها به دلیل این‌که کشاورزی درآمد زیادی نداشت پدرش، توماس گیبسون والتون، وارد کار رهن و اجاره مزرعه شد. سم تا پنج سالگی در مزرعه پدر مشغول به کار بود اما پس از آن‌که پدر تغییر شغل داد به همراه سایر اعضای خانواده در مناطق مختلف آمریکا زندگی کرد. سم به همراه خانواده در سال ۱۹۲۳ به ایالت میزوری رفتند. او شیر گاوها را می‌دوشید و در بطری به مشتری‌ها می‌فروخت، از شغل‌های دیگر سم تحویل روزنامه کلمبیا دیلی تریبیون  (COLUMBIA DAILY TRIBUNE)و فروش اشتراک مجله بود.

سم والتون دبیرستان خود را در مدرسه دیوید اچ.هیکمن به پایان رساند. سپس وارد دانشگاه میسوری   (University of Missouri) شد و با مدرک کارشناسی اقتصاد در سال ۱۹۴۰ از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. سم سه روز پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان کارآموز مدیریت در جی.سی پنی  (JCpenney)مشغول به کار شد. او به مدت ۱۸ ماه در این شرکت با حقوق ۷۵ دلار در ماه کار کرد.

1

در سال ۱۹۴۲ به عنوان ناظر امنیتی کارخانه‌های هواپیمایی و اردوگاه‌های زندان نظامی در جنگ جهانی دوم خدمت کرد و به درجه کاپیتانی رسید. در سال ۱۹۴۵ ارتش را ترک کرد و اولین فروشگاه خود را که شعبه‌ای از فروشگاه بن فرانکلین  (Ben Franklin) بود اجاره کرد. سرمایه اولیه سم والتون برای این کار ۲۰ هزار دلار وام از پدر همسرش و پنج هزار دلار پس‌انداز خودش بود. هدف او این بود که با سود کم‌تر محصولات بیش‌تری به فروش برساند. زمانی که قرارداد اجاره او بعد از پنج سال تمام شد دیگر نتوانست آن را تمدید کند، در نتیجه مغازه‌ای با نام (Waltons Five and Dime) را تاسیس کرد.

سم مور والتون در سال ۱۹۶۲ فروشگاه تخفیف‌دار والمارت (WAL MART) را با گرفتن وام از بانک در عوض رهن خانه‌اش و با نام (Wal Mart Discount City Store) را در ایالت آرکانزاس تاسیس کرد. بعد از گذشت پنج سال این شرکت توانست ۲۴ شعبه در ایالت آرکانزاس داشته باشد. سم در سال ۱۹۶۸ در ایالت اوکلاهاما اولین فروشگاه والمارت را تاسیس کرد.

والمارت مخفف والتون مارت و به معنی بازار والتون است. والتون فروشگاه‌های والمارت را در فاصله‌ یک ساعته با انبار اصلی تاسیس می‌کرد، به این ترتیب جابهجایی مواد را با کامیون‌های شرکت انجام می‌داد.

در سال ۱۹۷۰ این شرکت تصمیم گرفت که ۶۱ درصد مالکیت شرکت را برای خود نگه داشته و بقیه را عرضه عمومی کند. درآمد والمارت از این عرضه عمومی حدود پنج میلیون دلار بود. در سال ۱۹۷۲ والمارت به بورس نیویورک راه یافت.

1

سم والتون در سال 1983 شرکت (Sams Wholesale Club) را تاسیس کرد. این شرکت عمده‌فروشی بود و کالاهای مورد نیاز کسب‌وکارهای کوچک را تامین می‌کرد.

در سال ۱۹۸۷ تعداد کارمندان والمارت ۱۱۹۸ نفر بود و درآمد این شرکت به حدود ۱۶ میلیارد دلار می‌رسید، در همین سال والمارت به عنوان سومین خرده‌فروشی بزرگ در آمریکا شناخته شد.

دیوید گلس در سال ۱۹۸۸ به عنوان مدیر عامل شرکت انتخاب شد و والتون به عنوان رئیس هیئت مدیره باقی ماند.

سم مور والتون در سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۸ به عنوان ثروتمندترین فرد آمریکا از طرف فوربز شناخته شد. او سال ۱۹۴۳ با هلن رابسون ازدواج کرد. آن‌ها چهار فرزند دارند. سم و هلن در سال ۱۹۷۹ بنیاد خیریه والمارت را تاسیس کردند.

سم در سال ۱۹۹۲ نشان افتخار آزادی رئیس جمهوری را از بوش پدر دریافت کرد.

او سرانجام در سال ۱۹۹۲ به دلیل سرطان استخوان در سن ۷۴ سالگی در ایالت آرکانزاس از دنیا رفت. در زمان فوت او فروشگاه والمارت ۳۸۰ هزار کارمند و حدود ۵۰ میلیارد دلار فروش سالانه داشت.

در سال ۲۰۰۵ و بعد از طوفان کاترینا شرکت والمارت به کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان پرداخت. کمک‌های این شرکت ۲۰ میلیون دلار پول نقد، ۱۰۰ هزار وعده غذایی، ۱۵۰۰ کامیون کالا و قول استخدام کارگران آواره بود.

شرکت والمارت در سال ۲۰۱۱ رتبه اول از بزرگ‌ترین شرکت‌های عمومی جهان را در مجله فورچن به خود اختصاص داد.

دانشگاه آرکانزاس نام دانشکده کسب‌وکار خود را سم ام. والتون گذاشته است.