Search

وارن بافِت؛ سرمایه‌گذاری که الگو شد

تواناتک- وارن ادوارد بافت (Warren Edward Buffett) در ۳۰ آگوست سال ۱۹۳۰ در اوماهای ایالت نبراسکای آمریکا به دنیا آمد. پدرش هاوارد بافت، دلال بورس و کارمند بانک، موفق شده بود از حزب جمهوری‌خواه به سناتوری کنگره ایالات متحده برسد. وارن تحصیلات ابتدایی را در مدرسه رزهیل گذراند و در سال ۱۹۴۲ همراه خانواده به واشنگتن رفت و وارد دبیرستان آلیس دیل جونیور شد. در سال ۱۹۴۷ از دبیرستان وودرو ویلسون فارغ‌التحصیل شد. با مطالعه کتاب «هزار راه برای کسب درآمد هزار دلاری» به سرمایه‌گذاری علاقه‌مند شد؛ به همین دلیل تصمیم گرفت که به دانشگاه نرود و وارد بازار کار شود. این تصمیم او با مخالفت پدرش مواجه شد. وارن زمانی که ۱۱ ساله بود با ۱۲۰ دلاری که از فروش نوشابه، مجله و بادام‌زمینی جمع کرده بود توانست اولین سهام خود را خریداری کند. او در ۱۳ سالگی کار تحویل روزنامه واشنگتن‌پست و واشنگتن‌تایمز را انجام می‌داد. وارن و دوست‌اش، دان دنلی، یک پین‌بال به قیمت ۲۵ دلار خریدند و در ازای نصف سود آن را در یک کافه گذاشتند؛ آن‌ها با این دستگاه چهار دلار درآمد روزانه داشتند. بعد از مدتی یک دستگاه بازی که با سکه کار می‌کرد، خریداری کردند. دیری نگذشت که وارن در هفته ۵۰ دلار از هفت دستگاه بازی درآمد داشت.

وارن بافت در سال ۱۹۴۷ و به خواست پدر، وارد مدرسه بازرگانی وارتون شد. پس از دو سال به دانشگاه نبراسکا رفت و در سن ۱۹ سالگی در رشته مدیریت کسب‌وکار فارغ‌التحصیل شد. پس از آن‌که متوجه شد استاد مشهور اقتصاد، بنجامین گراهام، در دانشگاه کلمبیا تدریس می‌کند برای ادامه تحصیل به آن‌جا رفت و در سال ۱۹۵۱ مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته اقتصاد از این دانشگاه دریافت کرد. وارن بافت از معدود کسانی بود که موفق شد از گراهام نمره ممتاز دریافت کند. او پس از فراغت از تحصیل به زادگاه‌اش، اوماها، بازگشت و در موسسه کارگزاری پدر مشغول به کار شد. در همین مدت به کلاس‌های دیل کارنگی هم می‌رفت تا از تجارب او در مورد پیشرفت شخصی اطلاعاتی کسب کند.

1

وارن در سال ۱۹۵۲ با سوزان تامپسون ازدواج کرد؛ حاصل این ازدواج سه فرزند با نام‌های سوزان، هاوارد و پیتر است. هاوارد، دومین فرزند وارن، کارآفرینی بزرگ در زمینه کشاورزی است. همسرش سوزان در سال ۲۰۰۴ از دنیا رفت و وارن در سال ۲۰۰۶ با آسترید منکز ازدواج کرد.

در سال ۱۹۵۴ بنجامین گراهام با وارن بافت تماس گرفت و به او پیشنهاد کار در شرکت‌اش را داد. وارن این پیشنهاد را پذیرفت و به آن‌جا رفت؛ اما دو سال بعد، در سال ۱۹۵۶ شرکت تعطیل شد و گراهام نیز در ۶۱ سالگی خود را بازنشسته کرد.

وارن بافت با دانشی که در طول سالیان دراز کسب کرده بود، شرکت Buffet Partnership را با هفت شریک و ۱۰۵ هزار دلار سرمایه اولیه پایه‌گذاری کرد. شرکت سرمایه‌گذاری بافت، که بر اساس سیاست‌های خرید سهام گراهام پایه‌گذاری شده بود، تا سال ۱۹۶۱ موفق شد سود ۲۵۱ درصدی کسب کند. این رقم تا پنج سال بعد به ۱۱۵۶ درصد رسید؛ بدین ترتیب وارن بافت به یک میلیونر تبدیل شد.

او ابتدا سهام شرکت Dempster Mill Manufacturing را، که در زمینه ساخت وسایل کشاورزی فعالیت می‌کرد، خرید. پس از آن در سال ۱۹۶۵ یک شرکت نساجی در نیوانگلند به نام «برکشایر هاتاوی» Berkshire Hathaway خریداری کرد.

او تصمیم به تغییر زمینه کاری برکشایر گرفت. از این رو در مارس ۱۹۶۷ و با ۸.۶ میلیون دلار سرمایه سهام دو شرکت بیمه در اوماها را خریداری کرد. از آن پس، وارن بافت چندین شرکت بیمه دیگر را به گروه بیمه برکشایر افزود. یکی از این شرکت‌ها، شرکت بیمه GEICO بود.

خریدهای بعدی بافت سهام شرکت واشنگتن‌پست، سهام رسانه ABC در سال ۱۹۷۹ و حدود ۷ درصد از سهام شرکت کوکاکولا به مبلغ ۱.۰۲ میلیارد دلار در سال ۱۹۸۸ بود.

1

به این ترتیب وارن بافت در ۵۶ سالگی توانست وارد باشگاه میلیاردرها شود. او در سال ۱۹۸۹ یک جت شخصی به مبلغ ۶.۷ میلیون دلار خریداری کرد.

در سال ۲۰۰۲ شرکت وارن بافت با تزریق سرمایه ۱۱ میلیارد دلاری وارد بازار بورس شد. چهار سال بعد سود این شرکت به دو میلیارد دلار رسید. وارن بافت اعلام کرده است که ۸۵ درصد از سهام خود در برکشایر را به موسسات خیریه می‌دهد.

او در سال ۲۰۰۷ تصمیم گرفت کسب‌وکار سرمایه‌گذاری خود را به «لو سیمپسون» واگذار کند. در سال ۲۰۰۸ وارن بافت ثروتمندترین فرد جهان لقب گرفت.

وی در سال ۲۰۱۱ وارد دنیای فناوری شد و حدود ۶۴ میلیون سهم از سهام شرکت کامپیوتری IBM را با ارزش حدود ۱۱ میلیارد دلار خریداری کرد. این خرید، سهام او را در این شرکت به ۵.۵ درصد رساند.

وارن بافت در سال ۲۰۱۲ به سرطان پروستات مبتلا شد و با پرتو درمانی توانست بر این بیماری غلبه کند.

شایعه‌ جالب توجهی که در مورد وارن بافت وجود دارد، این است که او از کامپیوتر استفاده نمی‌کند؛ تلفن همراه ندارد و تنها یک ایمیل در تمام زندگی خود ارسال کرده است.

ثروت وارن بافت تا پایان اوت سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۶.۸ میلیارد دلار برآورد شده است. بسیاری او را موفق‌ترین سرمایه‌گذار تاریخ می‌دانند. در سال ۲۰۱۸ نیز وارن بافت با ثروتی ۸۷.۵ میلیارد دلار سومین فرد ثروتمند جهان نام گرفت.