Search

بایدها و نبایدهای انتخاب رمزعبور

تواناتک: به صورت متوسط بیش‌تر افراد با حضور معمولی در فضای آنلاین، معمولا حدود ۱۰۰ حساب کاربری دارند و این تعداد همواره در حال افزایش است. اگر این مقاله را می‌خوانید، احتمالا شما نیز در این دسته قرار دارید. 

شما مجموعه‌ای از حساب‌های اصلی دارید که برایتان اهمیت زیادی دارند چرا که مدام با دسترسی به آن‌ها در حال فعالیت و ارتباط هستید. مانند ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، بانک، اشتراک‌های رسانه‌ای، سرویس‌های استریمینگ یا پخش اینترنتی فیلم، موسیقی و سرویس‌های بازی‌های آنلاین و غیره. احتمالا چند حساب با اولویت پایین‌تر نیز دارید که کم‌تر به آن‌ها سر می‌زنید و ممکن است برخی از آن‌ها را حتی فراموش کرده باشید.

از آنجا که این حساب‌ها برای شما اولویت پایینی دارند، شاید در مورد انتخاب رمز عبور آن‌ها دقت کافی را نکرده‌ یا از پسورد‌های تکراری سایر حساب‌ها استفاده کرده باشید که در این صورت اگر یک اتفاق امنیتی رخ دهد، می‌تواند حساب‌های دیگر شما را نیز در معرض خطر قرار دهد.

در ادامه یک لیست از دستورالعمل‌ها و هشدارهای مفید برای شما در خصوص رمز عبور گردآوری کردیم که می‌تواند الگوی مناسبی برای انتخاب رمز عبور باشد.

نبایدهابایدها
از کلمه “Password” یا هر ترکیبی با آن مانند “P@ssword!” استفاده نکنید. حدس‌زدن این ترکیبات برای هکرها بسیار آسان است.از عبارات طولانی با ترکیب دو یا چند کلمه غیرمرتبط و ناهمگون استفاده کنید. همچنین از اعداد یا نمادهای خاص نیز استفاده کنید.
از رمزهای عبور کوتاه و یک‌کلمه‌ای مانند sunshine، monkey یا football استفاده نکنید.رمزهای عبور خود را حداقل از ۸ کاراکتر به بالا انتخاب کنید. مثلا هدفی بگذارید تا حداقل ۱۲-۱۵ کاراکتر باشد.
نمادهای خاص مانند (@، !، 0 و غیره) را تنها در ابتدا یا انتهای رمزعبور قرار ندهید.از ترکیب حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نمادها استفاده کنید.
اطلاعات شخصی مانند تاریخ تولد، آدرس یا نام اعضای خانواده را در رمز عبور خود قرار ندهید.برای رمز عبور از کلمات عجیب و غیرقابل فهمی که تنها شما بدانید چیست، استفاده کنید. این کلمات باید برای دیگران بی‌معنی به نظر بیاید.
هرگز در هیچ صورتی رمزهای عبور خود را به اشتراک نگذارید. همچنین آن‌ها را روی یک برگه کاغذی به کامپیوتر خود نچسبانید.رمزهای عبور خود را محافظت کنید و امن نگه دارید، مثل استفاده از سیستم مدیریت رمزهای عبور.
از الگوهای متداول صفحه‌کلید مانند asdfjkl; یا الگوهای آشکار مانند 111111، abc123 یا 654321 استفاده نکنید.اعداد و نمادها را در سرتاسر رمز عبور خود پخش کنید.
هرگز رمز عبوری مشابه برای اکانت‌های مختلف‌تان استفاده نکنید.برای هر حساب، جداگانه رمز عبور منحصر‌به‌فرد و پیچیده ایجاد کنید.
فکر نکنید که یک رمز عبور ضعیف‌ با داشتن دو عامل تایید هویت دو‌مرحله‌ای (2FA) ایمن‌تر می‌شود.از یک لایه اضافی امنیتی با تایید هویت دو‌مرحله‌ای (2FA) استفاده کنید، مخصوصا برای حساب ایمیل اصلی خود.