هر آنجه باید در خصوص لنترن بدانید

تواناتک: یکی از سرویس‌های تواناتک برای همراهان، انتشار فیلترشکن‌های امن و مناسب است. شما با ارسال یک ایمیل رایگان به آدرس beshkan@tavaana.org می‌توانید آخرین نسخه از فیلترشکن‌های رایگان و امن را دریافت نمایید. راه‌دیگری هم برای دریافت فیلترشکن‌ها، موجود است، شما می‌توانید با عضویت در کانال تلگرام بشکن، لینک دانلود کلیه فیلترشکن‌ها را دریافت نمایید.

لنترن یکی از فیلترشکن‌های مناسب و امن است که ما از طریق بشکن برای شما ارسال می‌کنید. در این مطلب آموزشی می‌خواهیم اطلاعاتی را در خصوص این فیلترشکن در اختیار شما قرار دهیم.

لنترن یک ابزار پراکسی است که به شما امکان عبور از فیلترینگ و دسترسی به سایت‌هایی که مسدود شده‌اند را می‌دهد. یکی از نکاتی که باید در انتخاب فیلترشکن به آن دقت کرد، امنیت آن است. لنترن جز فیلترشکن‌های امن است. این فیلترشکن اوپن‌ سورس است و شما می‌توانید به کد‌های آن دسترسی داشته باشید و عملکرد آن را بررسی نمایید. لنترن کلیه ترافیک مصرفی شما را در هنگام دسترسی به سایت‌های فیلترشده، رمزگذاری می‌کند. اما نکته مهم در استفاده از لنترن در این است که وقتی به سایتی که فیلتر نیست مراجعه می‌کنید، ترافیک مصرفی شما رمزگذاری نمی‌شود. اگر کسی شبکه را نظاره کند، مثلا دولتی که سانسور می‌کند یا یک آی اس پی، نمی‌تواند ترافیک شما به وبسایت‌های فیلترشده را ببیند. . کاربران لنترن که به عنوان نقاط دسترسی در شبکه فعال هستند، می‌توانند وبسایت‌هایی را که شما بازدید می‌کنید و نقاطی را که از آن وصل می‌شوید ببینند، اما محتوای مطالبی را که شما در آن وبسایت می‌بینید یا می‌نویسید را نمی‌بینند چرا که این محتوا با اچ تی تی پی اس رمزنگاری می‌شود. لنترن فقط ترافیک اچ تی تی پی اس را به کاربرانی که به عنوان نقاط دسترسی فعال هستند می‌فرستد.

لنترن سرعت‌ بالایی دارد، امن است، و حجم دانلود آن پایین است. این فیلترشکن از سیستم‌عامل اندروید، مک و ویندوز پیشتیبانی می‌کند. لنترن می‌تواند گزینه خوبی برای کاربران ویندوز و مک باشد. 

برای دریافت لنترن به سایت رسمی آن مراجعه کنید و نسخه مورد نظر را دانلود و نصب کنید.

 

در مک و ویندوز، پس از نصب برنامه، آن را که اجرا کنید، لنترن تحت وب برای شما باز می‌شود. در قسمت پایین اگر این پیام  Lantern is On, You can access blocked sites باشد، به این معنی است که لنترن متصل است و شما می‌توانید بدون محدود به سایت‌های مسدود شده دسترسی داشته باشد. شما در نسخه رایگان این فیلترشکن می‌توانید ۸۰۰ مگابایت ترافیک مصرفی رایگان مصرف کنید، و میزان مصرف شما در بالای صفحه، نمایش داده می‌شود. اکنون شما می‌توانید آدرس سایت مورد نظر را در آدرس بار وارد کنید و از دنیای بدون فیلتر لذت ببرید.

 

نکته مهم در لنترن این است که فیلتر شکن لنترن در حالت عادی فقط سایتهایی را که فیلتر هستند را پروکسی می کند. اگر می خواهید همه سایتها را پروکسی کند و هویت شما را در همه سایتها مخفی نگه دارد باید گزینه Proxy all traffic را تیک بزنید. برای اینکار بعد از اجرای برنامه و در صفحه ای که باز میشود در سمت راست وارد قسمت تنظیمات شوید و این گزینه را تیک بزنید. تواناتک توصیه می‌کند حتما این تنظیمات را اعمال نمایید. 

استفاده از لنترن در اندروید هم بسیار ساده است و حتما باید تنظیماتی که در بالا برای نسخه‌ای دسکتاپ ذکر کردیم را اعمال کنید. 

 

برای دریافت لنترن، کافی است یک ایمیل خالی به آدرس  beshkan@tavaana.org  ارسال کنید و لینک دانلود آن را دریافت نمایید و یا فایل لنترن را از طریق  کانال تلگرام بشکن دانلود نمایید.