تهیه نسخه پشتیبان از بوک‌مارک‌ها در کروم و بازیابی آن‌

 

تواناتک : بسیاری از شما کاربران کروم، لینک سایت‌های دل‌خواه‌تان را در قسمت بوک‌مارک مرورگر نگه می‌دارید که در صورت نیاز به‌راحتی در دسترس‌تان باشد. توصیه ما این است که از این بوک‌مارک‌ها نسخه پشتیبان نیز داشته باشید تا اگر به هر دلیلی پاک شدند، بتوانید به‌آسانی آن‌ها را بازیابی کنید. در ادامه به روش تهیه نسخه پشتیبان از بوک‌مارک‌ها می‌پردازیم.

ابتدا در گوگل‌کروم، روی سه نقطه بالا  در سمت راست بزنید، سپس در منوی بازشده گزینه Bookmarks و سپس Bookmark Manager را انتخاب کنید.

برای این کار همچنین می‌توانید دکمه‌های ترکیبی Ctrl+Shift+O را بزنید تا مستقیم به بخش مدیریت بوک‌مارک‌ها منتقل شوید.

سپس در صفحه Bookmarks Manager، روی آیکون سه‌نقطه کلیک کنید و Export Bookmarks را بزنید.

در مرحله بعد نیز می‌بایست محل ذخیره نسخه پشتیبان خود را انتخاب کنید. بنابراین روی Save کلیک کنید تا فایل بک‌اپ انتخاب‌ و در محل ذخیره شود. فرمت این فایل هم ‌HTML است. به این ترتیب زمانی که روی فایل کلیک کنید، به‌سادگی می‌توانید به محتویات آن دسترسی پیدا کنید. 

نکته‌ای که نباید از آن غافل شوید این است که اطمینان پیدا کنید که فایل بک‌اپ را در جایی امن ذخیره کرده‌اید؛ مثلا در فضاهای ذخیره‌سازی ابری یا حافظه‌های خارجی. در این صورت اگر ویندوزتان مشکل پیدا کند، فایل‌های پشتیبان در امان خواهند ماند.

در ادامه به این می‌پردازیم که اگر بوک‌مارک‌ها از بین رفتند، برای بازیابی نسخه‌های پشتیبان چه باید کرد؟

برای بازیابی بوک‌مارک‌ها، در صفحه کروم، روی آیکون سه‌نقطه در بالا سمت راست بزنید، به قسمت Bookmarks بروید و روی گزینه Import Bookmarks and Settings کلیک کنید.

در مقابلِ قسمت Import BookMark and Settings، گزینه Bookmarks HTML File را انتخاب کنید و در ادامه نیز روی Choose File بزنید. سپس فایل پشتیبان را پیدا کنید، انتخاب کنید و در نهایت روی OPEN کلیک کنید.

اگر می‌خواید این بوک‌مارک‌ها در نوار‌ابزار و قسمت بوکمارک‌بار نمایش داده شوند، Show Bookmarks Bar را فعال کنید. در پایان نیز  Done را بزنید. به این ترتیب لیست بوک‌مارک‌های شما به طور کامل در مرورگرتان نمایش داده می‌شود. 

نکته مهم اینکه فراموش نکنید، زمانی لیست بوک‌مارک‌هایتان را آپدیت می‌کنید و موارد جدیدی را اضافه یا از آن حذف می‌کنید، دوباره نسخه پشتیبان تهیه کنید که آخرین نسخه بوک‌مارک‌ها را داشته باشید.