امنیت کارت‌های حافظه در ویندوز ۱۰

تواناتک - بسیاری از شما قطعا برای نگه‌داری یا جابه‌جایی اطلاعات‌تان، از کارت‌های حافظه استفاده می‌کنید. پس باید به امنیت کارت‌های حافظه‌تان فکر کنید تا اگر آن‎ها را گم کردید یا از شما دزدیده شدند، افراد ناشناس نتوانند به اطلاعات‌تان دسترسی پیدا کنند. در این مقاله به شما می‌گوییم چگونه اطلاعات و محتوای درون کارت حافظه‌تان را به‌ سادگی رمزگذاری کنید تا جلوی دسترسی افراد ناشناس را بگیرید. همچنین پس از رمزگذاری فایل‌های‎تان، برای دسترسی به آن‎ها لازم است رمز عبور را وارد کنید.

ویندوز ۱۰ یک قابلیت فوق‌العاده به نام Bitlocker Drive Encryption برای کاربران فراهم کرده است که با استفاده از آن می‌توانید روی فلش مموری و هارد دیسک‌تان یک پسورد یا رمز امنیتی فوق‌العاده بگذارید، تا دسترسی دیگران به اطلاعات‌تان را غیرممکن سازید.

برای این کار ابتدا کارت حافظه خودتان را به لپتاپ یا کامپیوترتان متصل کنید و یادتان باشد که تا پایان کار، آن را جدا نکنید.

در منوی جستجو، کلمه Bitlocker را تایپ و بعد روی آن کلیک کنید.

بعد در پنجره جدید، گزینه Turn On Bitlocker را انتخاب کنید.

 

سپس پنجره‌ای با عنوان Choose how to unlock your drive at startup باز می‌شود. در این پنجره نحوه بازکردن قفل درایو را انتخاب می‌کنید؛ روش‌های متعددی وجود دارد که بسته به نوع سیستم، برای شما نمایش داده می‌شود.

 

گزینه دوم یعنی اینتر پسورد را انتخاب و یک رمز عبور در هر دو پنجره وارد کنید. دقت کنید که رمز عبورتان باید بیش از ۸ کاراکتر باشد. یک رمز عبور قوی و مطمئن انتخاب کنید. بهتر است رمز عبورتان ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ و اعداد و نشانه‌ها باشد.

 

 

در پنجره بعدی به چهار روش می‌توانید یک نسخه پشتیبان از رمز عبورتان تهیه کنید.

برای ذخیره Recovery Key می‌توانید آن را:

  • در حساب مایکروسافت‌تان نگهداری کنید.
  • روی یک فلش مموری ذخیره کنید.
  • در یک فایل در سیستم‌تان ذخیره کنید.
  • یا آن را پرینت بگیرید.

فایده Recovery Key این است که اگر پسورد اصلی را فراموش کردید، از یکی از این راه‌ها می‌توانید آن را بازیابی کنید.

یکی از گزینه‌ها را انتخاب کنید. بعد از انجام این کار، روی کلید Next کلیک کنید تا به پنجره بعدی بروید.

در پنجره بعدی دو گزینه مشاهده می‌کنید. با انتخاب گزینه اول مشخص می‌کنید که BitLocker تمام فضای درایور، شامل فضای خالی و فایل‌های موجود، را رمزگذاری کند، در این صورت فایل‌های جدیدی که بعدا به درایو اضافه می‌شوند هم به صورت خودکار رمزگذاری می‌شوند و امنیت‌شان حفظ می‌شود.

اما اگر گزینه دوم را انتخاب کنید فقط فایل‌های موجود در کارت حافظه رمزگذاری می‌شوند، و نه فایل‌هایی که در آینده اضافه می‌کنید.

یکی از گزینه‌ها را انتخاب و روی کلید Next کلیک کنید.

در صفحه بعدی گزینه Run BitLocker System Check را انتخاب کنید و روی کلید Continue کلیک کنید.

بعد یک پیام به شما نمایش داده می‌شود که از شما می‌خواهد سیستم‌تان را ریستارت کنید تا عملیات رمزگذاری انجام شود. با انتخاب ریستارت، سیستم‌تان از نو راه‌اندازی و عملیات رمزگذاری شروع می‌شود. دیگر لازم نیست کاری کنید؛ فقط منتظر بمانید تا عملیات تمام شود.

پس از پایان این عملیات، فایل‌های شما امن و رمزگذاری‌ شده است و دیگر نگران دسترسی افراد ناشناس به آن‎ها نباشید؛ چون برای دسترسی به فایل‌ها باید پسوردی را که انتخاب کرده‎اید وارد کنید