بررسی لیست ردیاب‌ها و دسترسی‌های اپلیکیشن‌های اندرویدی با Exodus

تواناتک: امنیت اپلیکیشن‌ها موضوع بسیار مهمی است، چراکه اگر از اپلیکیشن‌های آلوده و ناامن استفاده کنید دسترسی دیگران به محتویات اطلاعات گوشی شما و جاسوسی از فعالیت‌تان امکان‌پذیر است. در این مقاله سرویسی را به شما معرفی می‌کنیم که لیست ردیاب‌ها و دسترسی‌های اپلیکیشن‌های اندرویدی را در اختیارتان قرار می‌دهد. 

سایت exodus، سرویسی متن‌باز، امن و آنلاین است که در صورت واردکردن اسم یک اپلیکیشن اندرویدی در آن، به شما لیست ردیاب‌ها (Trackers) و مجوزهای دسترسی (Permissions) آن را یک‌جا نمایش می‌دهد. مهم‌تر این‌که اگر دسترسی‌ها یا ردیاب‌های اپ خطرناک باشد با علامت تعجب قرمزی به شما هشدار داده می‌شود. 

ردیاب‌ها (Trackers)، نرم‌افزرهایی هستند که اطلاعات کاربرانی که از اپ استفاده می‌کنند را جمع‌آوری می‌کنند. 

مجوزهای دسترسی (Permissions)، نیز مجوزهای دسترسی اپلیکیشن‌ها به بخش‌های مختلف گوشی است.

شما همچنین می‌توانید از طریق اپلیکیشن exodus در سیستم‌عامل اندروید از این سرویس استفاده کنید. لینک دانلود از: گوگل‌پلی‌استور

برای مثال اپلیکیشن سنپ‌فود، ۹ ردیاب و ۱۳ مجوز دسترسی به بخش‌های مختلف دستگاه دارد. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، بعضی از دسترسی‌ها علامت تعجب قرمز دارند که براساس Google's protection levels نشان‌دهنده دسترسی در سطح «خطرناک» یا «ویژه» است.

 

توجه داشته باشید که قطعا این ارزیابی برای بررسی کامل امنیت یک اپلیکیشن کافی نیست، با این حال به شما اطلاعات کافی درباره ردیاب‌ها و دسترسی‌های اپلیکیشن‌ها را می‌دهد.

همچنین فراموش نکنید این‌که اپلیکیشنی از شما دسترسی‌های بیش از حد یا نامربوط به عملکردش بخواهد، می‌تواند نشانه ناامن‌بودن آن باشد. در این صورت پیش از استفاده از اپ درباره اپلیکیشن تحقیقات کافی را انجام دهید تا از امنیت آن مطمئن شوید.

به هر حال اگر تمایل داشتید پیش از دانلود و استفاده از یک اپلیکیشن، درباره آن بیش‌تر بدانید از سرویس exodus استفاده کنید.