بیل جوی؛ از پیشگامان جنبش نرم‌افزار آزاد

2020-12-04

بیل جوی (Bill Joy)، با نام کامل ویلیام نلسون جوی، ۸ نوامبر ۱۹۵۴ در فارمینگتون هیلز میشیگان در ایالات متحده آمریکا متولد شد. مادرش راث جوی نام داشت و پدرش، ویلیام جوی، معاون و مشاور مدرسه بود. او در دوران کودکی دلش می‌خواست اپراتور شبکه‌های رادیویی شود اما به دلیل این‌که فردی انزواطلب بود والدینش او را از این کار منع کردند.

بیل در ۱۶ سالگی از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد و برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی برق به دانشگاه میشیگان رفت. پس از دریافت مدرک کارشناسی خود در سال ۱۹۷۵ به دانشگاه کالیفرنیا، برکلی رفت. بیل در این دانشگاه با سیستم عامل یونیکس آشنا شد و در پروژه به‌روزرسانی این سیستم عامل شرکت کرد. او علاوه بر توجهی که به سیستم عامل یونیکس داشت، روی زبان پاسکال نیز کار کرد.

جوی نخستین به‌روزرسانی خود را ۵۰ دلار به فروش رساند و یک سال بعد با انجام یک به‌روزرسانی دیگر، محصول جدید خود را به قیمت ۳۰۰ دلار فروخت.

نسخه یونیکسی که بیل جوی با نام برکلی یونیکس ارتقاء داده بود، در بین دوستداران این سیستم عامل محبوبیت و شهرت بالایی به دست آورد. جوی که از محبوبیت این نسخه مطلع شد کدهای سیستم عامل برکلی یونیکس را به رایگان در اختیار همگان قرار داد. او با این کار به دوستداران این سیستم عامل فرصت داد تا آنان نیز به بهبود این نسخه کمک کنند. این کار جوی به عنوان یکی از اقدامات اولیه در جنبش نرم‌افزار آزاد معرفی می‌شود.

در سال ۱۹۷۸ بیل جوی به همراه تیم توسعه یونیکس خود کمک‌هزینه‌ای را از دولت فدرال دریافت کردند؛ برای توسعه یونیکس روی کامپیوترهای VAX و همچنین آماده‌سازی آن‌ها برای اتصال به شبکه اپرانت، به عنوان یکی از اولین نسخه‌های اینترنت. این پروژه از برنامه‌های آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی پنتاگون یا دارپا بود.

در سال ۱۹۸۲ اسکات مک نیلی در راستای ارائه نسخه‌ای از سیستم عامل یونیکس برای استفاده در کامپیوترهای دسکتاپ ورک استیشن، بیل جوی را استخدام کرد. این کامپیوتر را اندی بکتولشیم ساخته بود و S.U.N نام داشت. با این‌که شرکت تحت رهبری مک نیلی شش ماه پیش از ورود بیل جوی آغاز به کار کرده بود، همه او را بنیان‌گذار سان مایکروسیستمز می‌شناسند. طراحی Network File System و همچنین کمک به طراحی ریزپردازنده SPARC از جمله اقدامات جوی در این شرکت بود.

Bill Joy
عضو موزه تاریخ کامپیوتر، آکادمی ملی مهندسی و آکادمی هنر و علوم آمریکا

سال ۱۹۸۶ موسسه ACM جایزه گریس ماری هوپر را به دلیل توسعه سیستم عامل برکلی یونیکس به بیل جوی اهدا کرد.

او در سال ۱۹۹۱ در طراحی پایپ لاین پایه‌ای پردازنده UltraSparc-l نقش مهمی ایفا کرد. همچنین در مسیر توسعه زبان برنامه‌نویسی جاوا گام‌های مهمی برداشت و اصول و مفاهیم اولیه این زبان برنامه‌نویسی را طراحی کرد که در نهایت در سال ۱۹۹۵ نسخه‌ای از جاوا معرفی شد و در همه نسخه‌های مرورگر اینترنتی نت اسکیپ استفاده شد.

در سال ۱۹۹۷ بیل کلینتون، بیل جوی را به عنوان یکی از مدیران کمیته مشاوره فناوری اطلاعات ریاست جمهوری انتخاب کرد.

توسعه زبان جینی به عنوان نسخه‌ای کوچک‌شده از زبان جاوا برای استفاده در تلفن‌های همراه، پرینترها و اتصالشان به اینترنت از اقدامات مهم دیگری بود که بیل جوی موفق به انجام آن شد.

جوی در سال ۱۹۹۹ به همراه بکتولشیم و تیل ساردینا، شرکت سرمایه‌گذاری HighBAR را تاسیس کرد.

در سال‌های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۹ به دلیل نوآوری‌هایش جوایز MCI WorldCom Information Technology Leadership و Computerworld Smithsonian را کسب کرد.

در سال ۲۰۰۰ بیل با انتشار مقاله «چرا آینده نیازی به ما ندارد» (Why The Future Doesn't Need Us) در نشریه Wired واکنش‌های بسیاری را برانگیخت. او در این مقاله از استقلال ربات‌ها و همچنین خطراتشان برای بشریت در آینده خبر داد. جوی همچنین به پیشرفت‌های نانو تکنولوژی و مهندسی ژنتیک نیز اشاره کرده و توسعه سلاح‌های بیولوژیکی و نانو-ربات‌های شورشگر را بخشی از سوءاستفاده از این فناوری و تهدیدهایش برای بشریت معرفی کرد.

بیل در سال ۲۰۰۱ به دلیل بنیان‌گذاری سان مایکروسیستمز و همچنین توسعه برکلی یونیکس، به عضویت در موزه تاریخ کامپیوتر در آمد. او در سال ۲۰۰۳ شرکت سان مایکروسیستمز را ترک کرد و دو سال بعد به عنوان یکی از شرکای شرکت سرمایه‌گذاری Kleiner Perkins Caufield & Byers مشغول به کار شد.

بیل جوی عضو آکادمی ملی مهندسی، آکادمی هنر و علوم آمریکا و عضو دائمی هیئت معتمدین موسسه علوم آسپن است.

تلگرام